Jak dobrać firany do stylu i aranżacji wnętrza?

Opublikowany: Lip 05 2016 przez admin

Firany to jedna z najpopularniejszych form dekoracji okna. Mnogość wzorów, kolorów oraz materiałów pozwala na zaprojektowanie kompozycji idealnie dopasowanej do aranżacji. Przy wyborze, należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników.

Styl, w którym urządzone jest pomieszczenie oraz jego funkcja determinują dobór firan. Również nasze upodobania i sposób bycia wpływają na decyzję.

fot. HAFT

Zacznijmy od stylu

Każdy styl architektoniczny posiada pewne cechy, którymi inspirujemy się przy projektowaniu naszych wnętrz. I tak na przykład w stylu minimalistycznym przeważają proste, geometryczne formy. Dlatego, elementy dekoracyjne nie powinny odbiegać od tych zasad. W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się jednobarwne firany, które pozbawione są zdobień. Pozwoli to zachować spójność aranżacji oraz wprowadzić do wnętrza przytulne element.

W stylu klasycznym, możemy pójść o krok dalej i ozdobić nasze okna wzorzystą firaną. Motyw florystyczny lub w pasy pozwoli podkreślić pozostałe elementy wystroju wnętrza i stworzyć niebanalną dekorację okienną. Ponadto, skompletowanie tak zdobnej firany z zasłoną w stonowanym kolorze stworzy odpowiedni nastrój.

Z kolei, elegancki oraz nowoczesny styl wymaga od nas wyszukanych dodatków. W tak urządzonym pomieszczeniu liczy się przede wszystkim oryginalność. Zamiast klasycznej firany, okno możemy ozdobić siatką dekoracyjną np. z oferty firmy HAFT, która będzie stanowić doskonałe tło dla designerskich mebli.

fot. HAFT

Rola firany we wnętrzu

Firana w naszych domach będzie pełnić dwie funkcje. Po pierwsze, jako dekoracja okienna, podkreśli charakter naszych pokoi, doda im intymności oraz uzupełni całość aranżacji. Po drugie, pozwoli regulować ilość wpadających promieni słonecznych. By nasze pomieszczenia były mocno nasłonecznione powinniśmy rozważyć zakup tiulowych firan, które dzięki swojej ażurowej strukturze będą przepuszczać dużo światła. W przypadku, gdy dana sfera w domu lub w mieszkaniu ma służyć relaksowi, warto pomyśleć o klasycznych żakardowych firanach, które zostały ozdobione wzorami wykonanymi z grubej nitki. Będą one, za dnia hamować promienie słoneczne, a  wieczorem stanowić ochronę przed ulicznym oświetleniem.

Firany to bez wątpienia funkcjonalna dekoracja okienna. Nie tylko ozdobi nasze domy, ale również stworzy strefę intymności, która będzie sprzyjać rodzinnym spotkaniom oraz odpoczynkowi.

Kategoria: Przydatne produkty
Tagi: , , , ,

Komantarz

*

*

 
Ciekawy artykuł close
Zaprojektuj dom swoich marzeń Imoplan.pl