Silikon to jeden z najbardziej rozpowszechnionych preparatów klejących oraz uszczelniających. Powinniśmy dowiedzieć się w jakich sytuacjach możemy z niego korzystać, na jakie konkretnie rodzaje postawić oraz ile schnie silikon. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z tego materiału zawsze możemy poprosić o wsparcie doświadczonych fachowców z ekip budowlanych lub remontowych. Nie każdy musi przecież wiedzieć od razu ile schnie silikon oraz jakie są jego podstawowe parametry techniczne. Duże znaczenie ma to na jakiej powierzchni będziemy chcieli z niego skorzystać, dlatego zapoznajmy się z podstawowymi informacjami o zastosowaniu i rodzajach silikonu.
Silikon – w jakich sytuacjach po niego sięgamy?
Silikon może się nam przydać w różnych sytuacjach z życia codziennego. Przede wszystkim sięgniemy po niego podczas:
- fugowania,
- uszczelniania,
- spoinowania.
Najważniejszą informacją dla nas będzie to, że każdy typ silikonu wyróżnia się podwyższoną wytrzymałością, trwałością, elastycznością oraz łatwością użytkowania i wodoszczelnością. To właśnie z tego względu silikon ma tak wielu zwolenników, lecz wypadałoby się najpierw dowiedzieć ile schnie silikon. W tym celu powinniśmy poznać poszczególne rodzaje silikonu, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na czas schnięcia wspomnianego preparatu. Jeśli mamy jakieś wątpliwości porozmawiajmy na ten temat ze specjalistami z branży remontowo-budowlanej.
Z silikonu skorzystamy przede wszystkim w trakcie drobnych i nieco poważniejszych remontów, na placach budowy, podczas wykonywania prac wykończeniowych i sanitarnych ale też w rozmaitych warsztatach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby silikon trzymać we własnym garażu. Jeśli jesteśmy zwolennikami majsterkowania prędzej czy później na pewno się nam przyda.
Silikon – na jakie rodzaje możemy go podzielić?
Obecnie możemy wyróżnić kilka różnych rodzajów silikonu, dlatego też powinniśmy zgłębić na ten temat wiedzę, tak aby mieć świadomość tego po jaki konkretnie preparat sięgamy przed zaplanowanymi pracami remontowo-budowlanymi. Największym zainteresowaniem ze strony klientów cieszy się silikon w wersji:
- sanitarnej,
- wysokotemperaturowej,
- akwarystycznej,
- przeznaczonej do kabin prysznicowych i wanien.
Przeanalizujmy najpierw nasze indywidualne potrzeby, a dopiero potem ruszajmy na jakiekolwiek zakupy. Oczywiście silikon możemy zakupić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale też internetowych. Kluczowa jest jednak znajomość poszczególnych parametrów technicznych, tak aby nie popełnić w tym zakresie żadnego błędu. Rozmawiając ze sprzedawcami możemy się przy okazji dowiedzieć ile schnie silikon i na co się konkretnie przygotować.
Ile schnie silikon? Czas schnięcia a poszczególne rodzaje silikonu
Jak już zostało wspomniane to ile schnie silikon jest zależne przede wszystkim od jego rodzaju. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego jak poszerzyć własną wiedzę na temat konkretnych typów silikonu. Dzięki temu silikon nie będzie miał przed nami żadnych tajemnic, a zdobytą wiedzą będziemy się mogli podzielić ze swoimi znajomymi.
Na samym początku zastanowimy się nad tym ile schnie silikon akwarystyczny. To mniej znana odmiana tego preparatu, ale mająca swoje mocne strony. Z takiego silikonu skorzystamy przede wszystkim w trakcie sklejania terrariów i akwariów. Może pracować w temperaturze dochodzącej do 35 stopni Celsjusza, więc z pewnością nie zdoła nas rozczarować. Dwumilimetrowa warstwa silikonu akwarystycznego powinna zaschnąć w niecałą dobę.
Teraz czas na silikon wysokotemperaturowy. To dość nowoczesna propozycja, która znajduje spore zastosowanie w samochodach z elektrycznie sterowanym wtryskiem paliwa. Doskonale wypełnia wszelkiego rodzaju szczeliny i uszczerbki. Schnięcie zaczyna się już po kilku minutach od użycia, jednak ostateczny efekt pojawi się po 24 godzinach.
Przeanalizujmy również to ile schnie silikon sanitarny, który cieszy się na polskim rynku bardzo dużą popularnością. Co najważniejsze ta odmiana silikonu zaczyna schnąć już po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach. Końcowe uszczelnienie nastąpi jednak po około 23-24 godzinach. Duże znaczenie ma przy tym panująca temperatura (najlepiej od 3 do 23 stopni Celsjusza, przy wilgotności powietrza na poziomie 50%).
Pozostał nam jeszcze silikon wykorzystywany w wannach oraz kabinach prysznicowych. Z tym rodzajem możemy się spotkać w naszych gospodarstwach domowych, więc powinniśmy go doskonale kojarzyć. Kluczowe jest to, aby podczas wykonywania tego typu prac korzystać z silikonu wodoodpornego, tak aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i bakterii. Czas schnięcia wynosi w tym przypadku około 24 godziny (podobnie, jak przy innych rodzajach). W tym czasie oraz przez kilka/kilkanaście godzin po uszczelnieniu nie powinniśmy korzystać z urządzeń sanitarnych.
Ile schnie silikon? Czy da się to jakoś przyspieszyć? Porady i wskazówki
Jak widać wiemy już ile schnie silikon i od jakich czynników jest to uzależnione. Oczywiście wiele osób zastanawia się również nad tym czy, aby przypadkiem nie da się przyspieszyć procesu schnięcia. Zapoznajmy się z zaleceniami producentów, a będziemy wiedzieć na ten temat dosłownie wszystko. Przydadzą nam się również rozmowy ze specjalistami, którzy pracują na co dzień w sklepach z silikonami. Skrócenie czasu schnięcia silikonu jest możliwe jedynie przy optymalnych warunkach atmosferycznych. Idealna temperatura waha się w granicach od 5 do 35 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza oscyluje na poziomie 50 procent. Jeśli mamy taką możliwość zawsze możemy skorzystać z grzałek, aby przyspieszyć naszą pracę i mieć pewność, że wykonamy ją poprawnie.
Czasami nie obejdzie się także bez dodatkowego systemu wentylacji. Mogą to być np. otwarte okna lub uruchomiony wentylator. Zadbajmy o to, aby w pomieszczeniach, w których aplikujemy silikon (niezależnie od jego rodzaju) nie było kurzu, zanieczyszczeń i zabrudzeń. Dowiedzieliśmy się już ile schnie silikon, więc nie pozostało nam nic innego, jak przystąpić do pracy.
Ile schnie silikon? Krótkie podsumowanie
Duża grupa osób korzysta obecnie z preparatów klejąco-uszczelniających. Jednym z nich jest oczywiście silikon, dlatego powinniśmy wiedzieć ile schnie silikon i jakie czynniki mają na to największy wpływ.
Po silikon sięgamy najczęściej, gdy zabieramy się za spoinowanie, fugowanie i uszczelnianie. Dzięki takiemu materiałowi mamy pewność, że każda z tych czynności przebiegnie na wysokim poziomie. Dostępne rodzaje silikonów wykazują się elastycznością, trwałością, wodoodpornością i łatwością użytkowania.
Skoro wspomnieliśmy o rodzajach silikonu warto mieć na uwadze to, że obecnie możemy zakupić silikon wysokotemperaturowy, sanitarny, akwarystyczny oraz przeznaczony do wanien i kabin prysznicowych. W każdym z tych przypadków czas schnięcia będzie wynosił około 24 godziny, chociaż niektóre rodzaje silikonu zaczynają schnąć już po kilkunastu minutach (np. sanitarny i wysokotemperaturowy).
Jeśli chodzi o silikon akwarystyczny korzystamy z niego zwłaszcza w trakcie sklejania terrariów i akwariów (temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza). Silikon wysokotemperaturowy doskonale wypełni wszelkie uszczerbki i szczeliny w samochodach, natomiast sanitarny powinien być użytkowany przy wilgotności powietrza na poziomie 50%. Silikon stosowany w kabinach prysznicowych i wannach powinien być wodoodporny (zabezpieczenie przed rozwojem bakterii i grzybów).
Wiemy już ile schnie silikon, lecz powinniśmy również poszerzyć swoją wiedzę na temat czynników przyspieszających czas schnięcia tego preparatu. Kluczowe znaczenie mają w tym wszystkim właściwa temperatura (od 5 do 35 stopni Celsjusza) i wilgotność powietrza (powinna oscylować w granicach 50 procent). Możemy korzystać z grzałek, otwartych okien i wentylatorów. Istotne jest to, aby pomieszczenie nie było zakurzone i zanieczyszczone.