Pokój gamingowy to prawdziwa „świątynia” każdego gracza komputerowego, który chce stale podnosić swoje umiejętności i rywalizować na wysokim poziomie z innymi graczami. Urządzanie takiego pokoju może być dość czasochłonne, ponieważ nie może w nim zabraknąć wielu przydatnych sprzętów, akcesoriów i detali. Powinniśmy podejść do tego w pełni profesjonalnie, gdyż przebywanie w odpowiednio wyposażonym pomieszczeniu może poprawić nasze samopoczucie, a do tego optymalnie przygotujemy się do długotrwałych i wymagających rozgrywek. Czasami w urządzaniu pokoju gamingowego pomocni okażą się doświadczeni projektanci wnętrz, lecz w pierwszej kolejności możemy podziałać na własną rękę. W końcu to my sami znamy najlepiej własne potrzeby i na podstawie zebranych informacji będziemy wiedzieli, w co konkretnie wyposażyć wspomniany pokój.
Pokój gamingowy – na czym skupić się na samym początku?
Urządzając pokój gamingowy skupmy się na tym, aby dokładnie przeanalizować ile czasu będziemy spędzać przed komputerem, w jakie konkretnie tytuły chcemy grać w najbliższej przyszłości i w jakiej formie ma się toczyć wybrana rozgrywka. Dzięki temu zaaranżowanie pokoju gamingowego przyjdzie nam z ogromną łatwością, a po drodze nie popełnimy żadnych rażących błędów. Pokój gamingowy musi się wyróżniać na tle innych pomieszczeń (np. kolorystyką i dobraniem dekoracji). W centralnej części pokoju powinno się znaleźć stanowisko gracza wraz z wysokiej klasy komputerem, który pozwoli nam na przeżywanie niezwykłych emocji bez zbędnego zacinania.
W pokoju gamingowym znajdzie się miejsce na figurki ulubionych bohaterów i postaci, plakaty czy też zbiory kolekcjonerskie. Oczywiście duże znaczenie ma to, po jakie konkretnie tytuły będziemy sięgać wraz z naszymi znajomymi i jakie są nasze preferencje.
Kluczowe zasady przy aranżacji pokoju gamingowego – czego nie można zlekceważyć?
Przejdźmy teraz do kilku kluczowych zasad przy aranżacji pokoju gamingowego. Podstawowe kwestie, których absolutnie nie możemy lekceważyć to z całą pewnością:
- pozostawienie odpowiedniego dystansu pomiędzy siedziskiem a monitorem – może to być nawet ponad 300 centymetrów, w zależności od tego jaką rozdzielczością dysponuje nasz sprzęt komputerowy,
- pozostawienie wolnej przestrzeni na wczucie się w rozpoczętą rozgrywkę – sprawdza się to zwłaszcza w przypadku zakładania gogli VR. W tym przypadku zaleca się pozostawić minimum 3,5 – 4 metry kwadratowe wolnego miejsca,
- optymalny dobór oświetlenia – światło nigdy nie powinno padać bezpośrednio na ekran monitora,
- zaaranżowanie ściany gamingowej – dzięki niej pozostali domownicy nie będą słyszeć odgłosów dochodzących z pokoju gamingowego i nie będziemy im w żaden sposób przeszkadzać.
Cztery powyższe zasady to absolutna podstawa sukcesu. Jeśli podejdziemy do tego na poważnie mamy pewność, że pokój gamingowy stanie się prawdziwą twierdzą gracza i spodoba się wszystkim naszym znajomym.
Aranżacja pokoju gamingowego – podstawowe wyposażenie (sprzęty i akcesoria)
W tym miejscu zastanowimy się nad podstawowym wyposażeniem profesjonalnie urządzonego pokoju gamingowego. Chodzi tutaj o różnego rodzaju sprzęty oraz akcesoria, bez których nie można się obejść podczas grania w rozmaite gry komputerowe. Są to przede wszystkim takie elementy, jak:
- biurko gamingowe – jeden z najważniejszych mebli w całym pokoju gamingowym. Wyróżnia się solidną konstrukcją, bardzo szerokim blatem, stabilnymi nóżkami z regulacją wysokości i obecnością przepustów kablowych. Jeśli mamy taką potrzebę zdecydujmy się na nieco bardziej zaawansowane rozwiązania, np. z podstawkami na napoje i jedzenie czy też z dodatkowym miejscem na słuchawki, które przydadzą nam się podczas gry,
- mysz oraz klawiatura – niezbędny zestaw każdego początkującego, jak i zaawansowanego gracza komputerowego. Skupmy się na tym, aby mysz była idealnie dopasowana do naszej dłoni i posiadała dokładny sensor. Zdecydujmy się na modele z podświetleniem RGB (tak, jak w przypadku klawiatury). Jeśli chodzi o klawiaturę postawmy na mechaniczne modele z oddzielnymi przełącznikami i optymalnym momentem zarejestrowanego kliknięcia. Przyda się to nam zwłaszcza w trakcie rozgrywek, w których liczą się szybkość oraz precyzja,
- fotel gamingowy – nieodpowiednio dobrany może doprowadzić do tego, że granie w gry komputerowe nie będzie dla nas zbyt komfortowe i w krótkim czasie zaczniemy narzekać na uciążliwe bóle pleców i kręgosłupa. Wybierajmy fotele o specjalistycznej konstrukcji, które zadbają o nasze plecy oraz kark. Strzałem w dziesiątkę okażą się modele z regulowaną wysokością siedzenia, oparcia i podłokietników. Wysokiej klasy fotele w pokoju gamingowym są też wodoodporne.
To zdecydowanie najważniejsze rzeczy, które powinny się znaleźć w każdym pokoju gamingowym. Poza tym pomyślmy o zakupieniu słuchawek (z systemem audio, który zapewni nam dobrą jakość wysokich tonów – dużą popularnością cieszą się modele zamknięte, dzięki którym w stu procentach skupiamy się na grze), kontrolerów, gogli VR, głośników i oświetlenie LED (energooszczędność i doskonały efekt wizualny).
Pokój gamingowy a streaming – jak do tego podejść?
Pokój gamingowy może nam służyć nie tylko do grania w gry komputerowe, ale też do streamowania. To coraz bardziej powszechne zjawisko we współczesnym Internecie, na czym można nawet bardzo dobrze zarabiać. Oczywiście streamować można różne czynności i działania, w tym także nasze poczynania w ulubionych grach komputerowych. Możemy dzielić się własnymi doświadczeniami, pokazywać innym ludziom jak pokonywać kolejne poziomy czy też po prostu przeżywać wspólne emocje podczas grania w kolejne gry komputerowe. Dobrym wyborem będzie w tym przypadku nowoczesna kamera internetowa. Streamerzy dysponujący obrazem z aparatu zdobywają obecnie sporą publikę. Drugim z ważniejszych elementów jest mikrofon, dzięki któremu można mówić do zgromadzonej publiczności i dzielić się z nią swoimi aktualnymi przeżyciami i emocjami.
Urządzanie pokoju gamingowego – krótkie podsumowanie
Pora na krótkie podsumowanie całego artykułu o urządzaniu pokoju gamingowego. Przede wszystkim podejdźmy do tego z należytą rozwagą i zaangażowaniem, a na pewno osiągniemy pożądany sukces.
Pokój gamingowy ma się stać prawdziwą twierdzą rozwijającego się gracza komputerowego. Wyróżnijmy go na tle innych pomieszczeń m.in. pod kątem doboru dekoracji (figurki, plakaty i zbiory kolekcjonerskie), ale też kolorystyką. Stwórzmy sobie odpowiednie warunki do grania w ulubione gry komputerowe i zaprośmy do wspólnej zabawy swoich rówieśników czy też internetowych znajomych.
Jeśli chodzi o podstawowe zasady urządzania pokoju gamingowego są to na pewno: optymalne dobranie oświetlenia (światło nie może padać na ekran monitora), pozostawienie dystansu pomiędzy siedziskiem a monitorem (nawet powyżej 300 centymetrów), zaaranżowanie ściany gamingowej (nie będziemy przeszkadzać innym domownikom) i pozostawienie wolnej przestrzeni na wczucie się w rozgrywkę (np. podczas korzystania z gogli VR – ta przestrzeń dochodzi wtedy do 3,5 – 4 metrów kwadratowych).
Biorąc pod lupę podstawowe wyposażenie profesjonalnie zaaranżowanego pokoju gamingowego (sprzęt + akcesoria) nie zapomnijmy o biurku gamingowym (z szerokim blatem, o solidnej konstrukcji i stabilnych nóżkach z regulowaną wysokością), fotelu gamingowym (o konstrukcji dbającej o nasze plecy i kark, z regulowaną wysokością oparcia, siedzenia i podłokietników), słuchawkach (o dobrej jakości wysokich tonów), kontrolerach, goglach VR, głośnikach, oświetleniu LED (energooszczędne i z doskonałym efektem wizualnym), myszy (dopasowanej do dłoni gracza, z dokładnym sensorem) i klawiaturze (w wersji mechanicznej, z podświetleniem RGB). Co najważniejsze pokój gamingowy może nam służyć nie tylko do grania w ciekawe gry komputerowe, ale też do streamowania. W tym przypadku postawmy również na kamerę internetową i mikrofon.