Kuchnia ogrodowa często jest nazywana kuchnią letnią, a to z tego względu, iż służy nam do przygotowywania wyjątkowych uroczystości rodzinnych na świeżym powietrzu, grillowania lub też wspólnych biesiad pod gwiazdami. Takie rozwiązania jeszcze do niedawna były popularne jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych czy też Kanady, ale z czasem przywędrowały do Polski. Spodobały się przede wszystkim młodszym odbiorcom. Nic w tym dziwnego, ale w pierwszej kolejności powinniśmy poprosić o wsparcie ze strony doświadczonego architekta, a dodatkowo zastanowić się nad tym, z jakich materiałów skorzystać oraz jakie ma być wyposażenie kuchni ogrodowej.
Kuchnia ogrodowa – kluczem do sukcesu jest projekt
Zabierając się za aranżację kuchni ogrodowej nie możemy zapomnieć o kompleksowym projekcie. W związku z tym poszukajmy dla siebie uznanego profesjonalisty, który zajmie się dla nas jego stworzeniem, oczywiście zgodnie z naszymi założeniami i oczekiwaniami. Sami musimy podjąć decyzję co do tego, czy taka kuchnia ma być miejscem do przygotowywania posiłków, czy też wyłącznie klimatyczną jadalnią. Od tego będzie zależało m.in. jej wyposażenie. Jeśli zechcemy przygotowywać w niej przekąski czy też kolacje musimy się zaopatrzyć w blat roboczy, szafki kuchenne, lodówkę, zlewozmywak oraz grill. Z kolei, gdy będzie to miejsce jedynie wypoczynkowe (jadalniane) potrzebne będą nam wygodne materace, krzesła, stolik, sofa czy też hamaki. Warto również pomyśleć o solidnym zadaszeniu, tak aby nasza kuchnia ogrodowa była zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatrem i deszczem).
Kuchnia ogrodowa – co z materiałami i wyposażeniem? Jak się za to zabrać?
Jak już zostało wspomniane, przy aranżacji kuchni ogrodowej nieocenioną rolę pełnią różnego rodzaju materiały oraz elementy wyposażenia kuchennego. Istotne jest to, aby wybrane materiały:
- były odporne na zmienne temperatury i wilgoć,
- pasowały do elewacji budynku,
- były najwyższej jakości,
- poradziły sobie z uszkodzeniami mechanicznymi i wykazały się wysoką trwałością.
Coraz częściej sięgamy po takie materiały konstrukcyjne, jak drewno oraz kamień. Dzięki temu kuchnia ogrodowa prezentuje się bardzo estetycznie, elegancko i schludnie, a jednocześnie mamy pewność, że wszystko będzie wytrzymałe i odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Przechodząc do zadaszenia powinniśmy pomyśleć przede wszystkim o płytach poliwęglanowych. Nie bójmy się eksperymentować, dlatego w naszych kuchniach ogrodowych stawiajmy m.in. na kamienne blaty, kamienie ozdobne, elementy dekoracyjne oraz stal nierdzewną.
Podstawowe wyposażenie każdej kuchni ogrodowej to oczywiście wysokiej klasy grill, dzięki któremu uda się nam przygotować smaczny posiłek dla całej rodziny lub zaproszonych gości. Strzałem w dziesiątkę okażą się nowoczesne i rozbudowane modele z piekarnikami, rożnem oraz boczną kuchenką. To urządzenia wielofunkcyjne, dzięki którym nie będziemy musieli się ograniczać, a jednocześnie bez trudu obsłużymy wszystkich gości. Do wyboru mamy obecnie modele wolnostojące oraz do zabudowy. Ostateczny wybór będzie uzależniony od stworzonego wcześniej projektu. Jeśli mamy taką potrzebę, w kuchniach ogrodowych postawmy również na wędzarnię i piec do pizzy. Doprowadźmy do niej prąd, wodę oraz gaz.
Kuchnia ogrodowa – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Kuchnia ogrodowa to idealna propozycja dla wszystkich tych osób, które lubią zapraszać do siebie rodzinę i znajomych, spędzając przy tym czas na świeżym powietrzu. Projekty są tworzone w taki sposób, aby miejsca do siedzenia znajdowały się z dala od grilla, a co istotniejsze z kuchni możemy korzystać o dowolnej porze dnia oraz nocy (bez względu na panującą za oknem pogodę, jeśli postawimy na przemyślane zadaszenie). Jeśli mamy do dyspozycji duży dom z ogrodem i tarasem, nie powinniśmy się nad tym zbyt długo zastanawiać, ponieważ w ten sposób możemy się „oddać” przyrządzaniu posiłków w komfortowych warunkach i organizowaniu niezapomnianych uroczystości rodzinnych. Grillujemy w obecności naszych gości, co sprawia, że cała otoczka jest jeszcze bardziej atrakcyjna w odbiorze.
Kuchnia ogrodowa – krótkie podsumowanie
Zabierzmy się teraz za krótkie podsumowanie artykułu o kuchni ogrodowej. Powinniśmy mieć na uwadze to, że jest to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla tych osób, które mają dość gotowania w tradycyjnej kuchni i lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli chcemy przyjmować gości w swoim ogrodzie i mamy ku temu warunki, taka kuchnia okaże się dla nas prawdziwym hitem. Na samym początku zabierzmy się jednak za przeanalizowanie własnych oczekiwań, tak aby stworzyć kompleksowy projekt kuchni ogrodowej. Najważniejsze w tym wszystkim są odpowiednie materiały (głównie kamień, drewno oraz stal nierdzewna), które muszą być odporne na zmienne temperatury i wilgoć. Materiały powinny też pasować do elewacji budynku. W naszych kuchniach pojawią się kamienie ozdobne czy też kamienne blaty.
Kuchnia znajdująca się w ogrodzie musi być odpowiednio zadaszona (przydadzą się nam płyty poliwęglanowe). Nie zapominajmy również o jej wyposażeniu i doprowadzeniu prądu, wody oraz gazu. Podstawowe wyposażenie kuchni ogrodowej to grill (wolnostojący lub do zabudowy). Najlepiej jeśli będzie to urządzenie wielofunkcyjne (z piekarnikiem, rożnem i boczną kuchenką). Dodatkowo pomyślmy o blacie roboczym, szafkach, lodówce, zlewozmywaku, sofie, krzesłach, stoliku, materacach i hamakach.