Folia przeciwsłoneczna na okno przyda się wszystkim tym domownikom, którzy chcą się zabezpieczyć przed nadmierną dawką promieni słonecznych. Jeśli znajdujemy się w tym gronie powinniśmy w nią jak najszybciej zainwestować. Kluczem do sukcesu jest jej właściwy montaż, dlatego zaangażujmy w to solidnie przeszkolonych fachowców i wybierajmy jedynie wysokiej klasy produkty. Folia przeciwsłoneczna na okno przyda się nam zwłaszcza w okresie letnim oraz wiosennym, przy bardzo wysokich temperaturach i dużym nasileniu światła słonecznego. Takie rozwiązanie uchodzi za niezwykle skuteczne, a ponadto wcale nie musimy za nie dużo zapłacić. Dowiedzmy się o najmocniejszych stronach folii przeciwsłonecznych na okno i na tej podstawie zadecydujmy, czy ten produkt jest dla nas właściwym wyborem.
Folia przeciwsłoneczna na okno – czym się charakteryzuje?
Folie przeciwsłoneczne na okno mają coraz większą grupę zwolenników. Jest to spowodowane m.in. ich wytrzymałością, trwałością, długą żywotnością i odpornością na sporą dawkę promieniowania słonecznego. Co najważniejsze poprawnie zamontowane folie na naszym oknie będą odpowiadać za zmniejszenie nasilenia promieni słonecznych, dzięki czemu korzystnie wpłyniemy na funkcjonowanie swojego organizmu oraz ogólne samopoczucie.
Folia przeciwsłoneczna na okno jest wykorzystywana głównie podczas bardzo dużych upałów, więc jeśli zamierzamy siedzieć w lato we własnych czterech ścianach powinniśmy pomyśleć o jej zamontowaniu. Założenie takiej folii sprawia, że temperatura w konkretnych pomieszczeniach spada nawet o kilka stopni, co pozwala nam się skutecznie relaksować i oddawać domowym czynnościom. Taka folia zostanie doceniona przez dzieci, nastolatków, osoby dojrzałe, jak i seniorów. Jak widać jest uniwersalna i nie powinna nikogo rozczarować.
Folia przeciwsłoneczna na okno – na jakie rodzaje można ją podzielić? Podstawowe właściwości
Jeśli chcemy uzyskać najlepszy efekt montażu folii przeciwsłonecznej powinniśmy nałożyć ją na oknach znajdujących się od południa. Oczywiście produkt sprawdzi się również na dużych przeszkleniach oraz na oknach dachowych. Wpływa to m.in. na nasz komfort wypoczynku, ale też na większy spokój psychiczny.
Aktualnie projektowane folie przeciwsłoneczne na okna dzielą się na kilka istotnych rodzajów, w tym na folie:
- przyciemniające – im ciemniejszą folię nałożymy na swoich oknach, tym lepszy efekt będziemy w stanie uzyskać. Jak wskazuje nazwa w ten sposób zagwarantujemy sobie efekt przyciemnienia, co sprzyja np. oglądaniu telewizji lub też drzemkom. Ta wersja może być jednak dość kłopotliwa jesienią oraz zimą, gdyż w pomieszczeniach będzie po prostu dość ciemno,
- lustrzane – odpowiadają za skuteczne odbijanie promieni słonecznych, dzięki czemu ich energia nie będzie się przedostawała do wnętrza danego budynku. Poza tym zewnętrzna powierzchnia takiej folii będzie wyglądało jak lustro, dlatego wnętrze naszego domu nie będzie widoczne dla osób z zewnątrz. Pozwala nam to zachować odrobinę prywatności,
- spektralno-selektywne – sprawdzą się w sytuacji, w której zależy nam na obniżeniu temperatury w kolejnych pomieszczeniach, lecz nie chcemy w nich uzyskać efektu przyciemnienia.
Jak widać każdy rodzaj folii przeciwsłonecznej na okno ma swoje mocne strony, dlatego powinniśmy się poważnie zastanowić nad tym na jakim konkretnie nam zależy. O wsparcie można poprosić doświadczonych fachowców z zakresu montażu folii przeciwsłonecznych lub też sprzedawców, od których będziemy je kupować.
Folia przeciwsłoneczna na okno – jak ją dobrać? Wersja zewnętrzna oraz wewnętrzna
Jednym z kluczowych aspektów jest to, iż folia przeciwsłoneczna na okno powinna być dobierana rozważnie i bez zbędnego pośpiechu. Dobieranie folii jest dość czasochłonnym procesem i jeśli nie mamy w tym zakresie żadnego doświadczenia nie bójmy się prosić o radę wykwalifikowanych fachowców.
Obecnie do wyboru mamy folię zewnętrzną oraz wewnętrzną (każdy wspomniany wyżej rodzaj folii występuje w obu wersjach). Jeśli chodzi o folię wewnętrzną okaże się ona strzałem w dziesiątkę w przypadku okien z pojedynczymi szybami. Minusem jest jednak w tym przypadku to, że szyba zacznie się szybko nagrzewać. Ta folia nie jest wskazana w oknach komorowych, ponieważ może w nich doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Zaletą jest jej trwałość.
Analizując folię przeciwsłoneczną na okno w wersji zewnętrznej powinniśmy mieć świadomość tego, że ta propozycja nada się idealnie do okien z dwiema szybami. Szyba nie będzie się nagrzewać, natomiast trwałość takich folii jest zdecydowanie mniejsza. Należy do tego dorzucić narażenie folii na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dobór zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji.
Folia przeciwsłoneczna na okno – jak poprawnie ją zamontować? Cenne wskazówki
Pozostało zastanowić się nad tym w jaki sposób zamontować folię przeciwsłoneczną na okno? Oczywiście wskazane jest skorzystanie z usług doświadczonych profesjonalistów, ponieważ to właśnie branżowi fachowcy dysponują w tej kategorii odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Mają również do dyspozycji niezbędne narzędzia i akcesoria.
Jeśli jednak chcemy nałożyć folię na stosunkowo niedużą powierzchnię możemy zająć się tym samodzielnie. Co istotniejsze nie musimy stosować w tym przypadku kleju, ponieważ znajduje się już on na zakupionej folii. W przypadku samodzielnego montażu dostosujmy się do następujących zasad:
- dokładnie umyjmy okno (np. z pomocą detergentów zawierających alkohol) i usuńmy z niego wszelkie zanieczyszczenia oraz zabrudzenia,
- dokonajmy niezbędnych pomiarów (folia musi pasować do wymiarów naszego okna),
- spryskajmy powierzchnię okna niezbyt tłustym detergentem, aby ułatwić sobie jej nakładanie,
- ustabilizujmy folię na powierzchni okna i spryskajmy jej zewnętrzną stronę,
- dociśnijmy folię przy pomocy szpachelki,
- obcinamy nożykiem introligatorskim nadmiar folii.
Jak widać czynność polegająca na zamontowaniu folii przeciwsłonecznej na okno wcale nie musi być zbyt skomplikowana, ale za każdym razem warto się do niej dobrze przygotować.
Folia przeciwsłoneczna na okno – krótkie podsumowanie
Folia przeciwsłoneczna na okno znajduje zastosowanie w wielu domach jednorodzinnych. Sprawdza się głównie w trakcie upalnego lata oraz wiosną. Odpowiada za skuteczne zmniejszenie nasilenia promieniowania słonecznego i obniżenie temperatury pomieszczenia.
Do naszej dyspozycji oddano folię lustrzaną (odbijanie promieni słonecznych i zachowanie prywatności), spektralno-selektywną (obniżenie temperatury pomieszczenia bez efektu przyciemniającego) i lustrzaną (wnętrze budynku nie jest widoczne z zewnątrz). Każdy z tych rodzajów występuje w wersji wewnętrznej (do okien z pojedynczymi szybami – trwała, lecz doprowadza do szybkiego nagrzewania szyby) oraz zewnętrznej (do okien z podwójnymi szybami – narażona na szkodliwe czynniki atmosferyczne, lecz szyba nie będzie się szybko nagrzewać).
W ostatecznym doborze folii przeciwsłonecznej na okno pomogą nam doświadczeni fachowcy, którzy powinni się również zająć jej poprawnym montażem. Na niedużych powierzchniach możemy się tym jednak zająć samodzielnie. Pamiętajmy wtedy o wykonaniu kilku podstawowych czynności: dokładne umycie okna, dokonanie niezbędnych pomiarów, spryskanie powierzchni okna niezbyt tłustym detergentem, ułożenie folii i spryskanie jej zewnętrznej strony, dociśnięcie folii przy pomocy szpachelki oraz obcinanie nadmiaru folii. Dzięki temu folia przeciwsłoneczna na okno okaże się wytrzymała i zaskoczy nas swoją długą żywotnością. Takie rozwiązanie sprawdzi się na oknach dachowych, dużych przeszkleniach i oknach znajdujących się od południa.