Czy oświetlenie ma wpływ na nasz odpoczynek w domu?

Opublikowany: Sty 22 2021 przez Roman Kowalski

Każdy człowiek pracujący po pracy pragnie wrócić do domu, który jest oaza wyciszenia, spokoju, miłości, relaksu i odprężenia. Stworzenie odpowiedniego klimatu w domu również ma wpływ na to jak czujemy się w tej przestrzeni. Dom, od którego bije ciepło i przytulność z pewnością będzie miejscem, do którego każdy z domowników będzie wracała z chęcią i utęsknieniem. Wiele czynników ma wpływ na to jak czujemy się w danej przestrzeni i czy chcemy w niej spędzać każdy wolny czas. Każdej rodzinie zależy na tym, aby ich dom przyciągał ludzi i, aby atmosfera w nim była przyjazna dla każdego. Najważniejsze, żeby domownicy czuli się jak najlepiej w swoich „czterech ścianach” i wiedzieli, że tam zawsze mogą odetchnąć po trudach dnia. Dzieci i młodzież zamieszkująca taki dom również czuję się lepiej i bezpieczniej, kiedy wiedzą, że wracając ze szkoły, na pewno po strasznym dniu, czeka dom, który stoi otworem, a w nim ciepła herbata, przytulny pokój i kocyk. Oświetlenie w domu niewątpliwie ma wpływ na nasz relaks w domu i na to, jakie mamy samopoczucie, ponieważ źle dobrana lampa, źle dobrana moc żarówki i jej barwa powoduję, że człowiek nie ma energii, jest senny, głowa go boli lub brzuch, kiedy oświetlenie jest zbyt intensywne i w chłodnych barwach. Złe oświetlenie równe jest temu, że nie umiemy dobrze odpocząć, źle się czujemy, mamy różne bóle, motywacja do działania spada i czujemy się znużeni. Dom to nie tylko ściany, podłoga, meble i dekoracje, ale także światło, które jest jedna z najważniejszych punktów podczas projektowania domu.

nowoczesne mieszkanie

nowoczesne mieszkanie

Jakie oświetlenie wybrać do wnętrz, w których mamy wypoczywać?

Oświetlenie w domu to jeden z priorytetów, o który trzeba zadbać i mieć go na uwadze, ponieważ od niego zależy wiele, między innymi to jak przestrzeń będzie doświetlona, jak będzie to współgrało z całością, jak będzie wpływało na nasz relaks w domu, jak nasz organizm, czyli oczy czy głowa będzie na nie reagowało, jaka atmosfera powstanie i jak goście będą się w nim czuć. Trzeb do każdego pomieszczenia oddzielnie dobierać prawidłowe światło, aby każda przestrzeń miała możliwość być oświetlona w taki sposób, jaki potrzebuję i, aby uwydatnić jej walory i, aby osobom w nich spędzających czas było przyjaźnie i wprawiało ich w dobry nastrój.

Kuchnia jest sercem domu, tu spotykają się członkowie domu, aby przygotować posiłek, wypić poranna kawę, zjeść śniadanie czy porozmawiać po całym dniu pracy i nauki. Przez to, że to pomieszczenie powinno być czyste i sterylne, gdyż jest tam kontakt jedzenie z rękoma i potem to się spożywa toteż trzeba zadbać o higienę i o to, żeby było tam dobre oświetlenie, które pozwoli na wszystkie te czynności będzie można je w spokoju robić i wszystko dokładnie widzieć, a nie mrużyć oczy czy wytężać wzrok, żeby, co zobaczyć. Mimo, że kuchnia nie jest raczej miejscem odpoczynku to przychodząc z pracy/szkoły do domu, organizm prosi się o odprężenie i podczas robienia sobie posiłku, ponieważ jest się głodnym to już w kuchni może wzrok czy głowa odpocząć, jeśli tylko ma do tego warunki, a więc, jeśli w kuchni zadba się o prawidłowe świtało to już tutaj będzie mógł człowiek zacząć regeneracje. W kuchni powinna być lampa, która będzie dostarczała dużo promieni, a jeśli to nie wystarcza to zamontować Ledy lub halogeny punktowe pod szafkami, aby doświetlić blaty, aby nie zrobić sobie krzywdy przy na przykład krojeniu chleba.

Salon to z pewnością główne miejsce relaksu. Tutaj odpoczywamy na fotelu czy kanapie z dobrym filmem, książką czy muzyką i jest to czas dla nas, aby zresetować się po dniu pełnym emocji i pracy, gdzie mózg musiał być w ciągłej pracy, a bodźce poruszone. Tutaj można zawinąć się w kocyk i pić ciepłą kawę lub herbatę. Tu często spotykają się członkowie rodziny i rozmawiają o swoich wydarzeniach z danego dnia, spędzają miło razem czas, a czasami pograją w gry rozrywkowe. Goście przychodząc do domu, w salonie także powinni czuć się odprężeni i odczuwać, że jest to miejsce przytulne i ciepłe, w którym spędza się przyjemnie czas. Oświetlenie ma na to wszystko wpływ, ponieważ w salonie najczęściej jest świtało centralne w postaci żyrandola, lampy sufitowej, plafonu, lampy wiszącej, ale oprócz tego często stosuje się dodatkowe źródła światła takie jak kinkiety, lampy podłogowe, lamki stołowe czy Ledy. I jak najbardziej jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ te miejsca, które potrzebują dodatkowego rozświetlenia – może właśnie zrobić to kolejne oświetlenie. W salonie powinna być lampa z żarówką o ciepłej barwie i średniej intensywności, tak, aby nie przeszkadzała i nie zakłócała relaksu czy spotkania wieczornego z przyjaciółmi. Również te mniejsze dodatkowe świtała powinny, więc takie same żarówki. Odpowiednie ich ustawianie czy zamontowanie w prawidłowych miejscach ma również znaczenie. Ponieważ na przykład lampę podłogową stawia się głównie przy fotelu, kanapie, stoliku lub w rogu salonu. Gdyż w tych pierwszych trzech punktach pozwala ona na czytanie czy przeglądanie w dobrym świetle lub jedzenie przy stoliku, natomiast taka lampa w rogu powoduje optyczne powiększenie przestrzeni. Prawidłowe światło w salonie gwarantuje dobry i spokojny odpoczynek i pozwala na wyciszenie i zrelaksowanie się po wszystkim. W salonach czasami stoi kominek prawdziwy lub elektryczny, który oprócz ciepła oczywiście daje także rodzaj światła i on powoduję, że klimat w salonie robi się bardzo przytulny i przyjazny i chce się w nim spędzać jak najwięcej czasu.

Sypialnia to miejsce, w którym głównie śpimy, ale także spędzamy ostatnie chwile wieczoru, podczas, którego możemy czytać, słuchać, oglądać. I warto zadbać także tutaj o sferę relaksu, ponieważ w tym pomieszczeniu nasz organizm najdłużej odpoczywa i regeneruję się na drugi dzień. Zatem oświetlenie tutaj jest niezwykle istotne i wpływa na nasze bodźce i na to jak się czujemy i jak nasze samopoczucie. Idąc do sypialni pragniemy się położyć i wypocząć po wszystkim, co się działo. Dlatego rodzaj światła nie jest tu obojętny i zdecydowanie ma wpływ na odpoczynek i na to czy on w ogóle nastąpi. Tutaj, jako centralne światło także powinno dobrać się prawidłową lampę, która spełni swoje funkcje i będzie jednocześnie pasowała do wystroju i stylu, nie zapominając o najważniejszym, czyli, żeby oczy i umysł nie były narażone na zbyt intensywna moc żarówek, która będzie drażniła i powodowała frustrację. Barwa jej tutaj również powinna być ciepła i moc średnia. Tak samo, jeśli chodzi o dodatkowe źródła oświetlenia w sypialni, czyli przykładowo lampę podłogową, lampki nocne czy kinkiety przy łóżku. Są to pomocne świtało, kiedy nie chce się mieć włączonego tego centralnego. Ponieważ chcę się na przykład pooglądać telewizję, poczytać gazetę lub książkę czy posłuchać muzyki. Dobrym rozwiązaniem jest także ściemniane oświetlenie, które jest z pilotem, za pomocą, którego można zmniejszać intensywność światła i jego barwę, co pozwala na dostosowanie go do potrzeb, którego akurat mamy, do czynności, które chcemy wykonać.

Ciekawe informacje nt porównania żyrandoli i plafonów: ciekawe oświetlenie Evolight.pl

Wybierając oświetlenie do domu czy mieszkania powinniśmy mieć na uwadze, że wpływa ono na to czy i jak odpoczywamy po dniu w pracy czy po szkole. W zależności od oświetlenia taki jest poziom naszego relaksu. Im przyjemniejsze światło w salonie czy sypialni tym bardziej człowiek się odpręży i odpocznie mu wzrok i umysł.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,

Komantarz

*

*

 
Ciekawy artykuł close
Zaprojektuj dom swoich marzeń Imoplan.pl