Dach to niezwykle ważna część domu. Stanowi jego zwieńczenie oraz chroni domowników przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Z tego względu jego konstrukcja musi być trwała i solidna. W tym artykule podpowiemy Ci, jaki dach wybrać, by nie tylko spełniał swoje praktyczne funkcje, ale jeszcze stylowo wyglądał.
Jakie rodzaje dachów mamy do wyboru?
Idąc ulicą, najczęściej trafimy na dom z dachem dwuspadowym. Nic dziwnego – to najpopularniejszy w Polsce typ zwieńczenia. Kojarzy się z klasyką i tradycją, a do tego jest niedrogi w wykonaniu, dlatego też wybiera go wiele osób. Konkurencję dla niego stanowi dach płaski. Choć nazwa wskazuje, że jego konstrukcja jest całkowicie prosta, to bez obaw. Posiada on lekkie zakrzywienie, by woda deszczowa czy śnieg swobodnie spływały z budynku, nie narażając go na zniszczenia. Ten rodzaj dachu widuje się szczególnie często przy nowoczesnych domach, które są minimalistyczne i cieszą oczy swoją skromnością. Ważną zaletą jest to, że taki dach jest sprawny i szybki w budowie. Alternatywą dla tego rozwiązania są dachy wielospadowe. Wyróżniamy tutaj eleganckie dachy kopertowe, które sprawiają, że dom wygląda jak szlachecki dworek, a także dachy mansardowe i namiotowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Warto jednak wiedzieć, że czym więcej spadów, tym cena dachu rośnie. I choć takie budowle wyglądają efektownie, większość osób stawia na oszczędność i rezygnuje z dużej ilości spadów.
Na co zwrócić uwagę wybierając dach?
Wybierając dach trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na jego cenę i praktyczność. Duże znaczenie ma również styl, w jakim ma być utrzymana cała konstrukcja. Na przykład do domów nowoczesnych bardziej pasują minimalistyczne dachy, które nie posiadają wielu spadów. Warto zastanowić się również nad dodatkowymi zdobieniami, takimi jak lukarny czy wykusze. Takie artykuły pomagają wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu. Możesz też skonsultować się z architektem, który podpowie Ci, na co się zdecydować. Jednak to kosztowne rozwiązanie, więc nie każdy może sobie na nie pozwolić.