Średnia wielkość mieszkania w bloku w Polsce wynosi około 60 metrów. Jednak każda osoba słysząca o takich wymiarach będzie twierdzić, że jest już to raczej większa przestrzeń. Kreowanie takiej opinii nie jest dziwne, ponieważ najwięcej mieszkań ma metraże wynoszące około 40 m² lub mniej. Jak w tak małej przestrzeni zgrabnie zaadaptować kuchnię, tak aby była ona funkcjonalna i gustowna?
Urządzanie małej kuchni – wyłączenie odpowiedniej przestrzeni
Styl industrialny, eklektyczny, skandynawski, nowoczesny, modernistyczny czy boho – to jedne z najbardziej popularnych nurtów architektonicznych w świecie urządzania wnętrz. W przypadku małych mieszkań schodzi on na drugi plan, ponieważ priorytetem staje się funkcjonalność i ergonomia. Umiejscowienie małej kuchni w bloku, który właśnie został oddany do użytku w większości jest z góry narzucone, ponieważ wszystkie przyłącza kuchenne znajdują się w określonym miejscu. Inaczej sprawa ma się w budynkach mających kilkadziesiąt lat, w których w każdym mieszkaniu kuchnia może być zlokalizowana gdzie indziej.
Jako, że ogólnokrajowa średnia wielkości mieszkania jest nieco zawyżona wskutek ujmowania w niej apartamentów i mieszkań dwupoziomowych, należy nieco ją zredukować – najwięcej w Polsce jest mieszkań o wielkości ok 40-45 m². Najczęściej jest to klasyczny układ pomieszczeń – przedpokój, kuchnia, dwa pokoje oraz mała łazienka. Jeżeli ktoś posiada rodzinę to każde pomieszczenie będzie na wagę złota, dlatego dużą popularnością cieszą się kuchnie łączone z salonem.
Mała kuchnia połączona z salonem
Kuchnia tworząca z salonem spójną całość jest coraz częstszym wyborem z racji oszczędności przestrzeni i zyskiem funkcjonalności. Do tego dochodzą również oczywiste walory wizualnie. Mała kuchnia w bloku powinna znajdować się po przeciwległej stronie balkonu lub okna i to z dwóch powodów. Pierwszym jest fakt, że im mniej okien w przestrzeni kuchennej, tym więcej miejsca na szafki czy dodatkowe wyposażenie, chociażby okap. Drugim argumentem jest to, że część okienna powinna być zarezerwowana dla części salonowej. Najczęściej kuchnie tworzy się na prostopadłych ścianach, aby blaty tworzyły literę „L”. Można również postawić dodatkową ścianę i umieścić w niej część kuchenną, tak aby blat znajdował się z trzech stron. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy taki zabieg nie ograniczy miejsca do poruszania się w kuchni. Dobrze jest również, aby krańce półek i szaf były zakończone ukośnie (np. trójkątne szafki). Kuchnia dzięki temu będzie wyglądać lżej i będzie lepiej wkomponowana w przestrzeń mieszkalną.
Mała kuchnia połączona z salonem może być oddzielona wyspą lub wyższym blatem. Wyspa w przypadku małych przestrzeni nie zawsze może się sprawdzić, ponieważ wymaga ona przejścia z obu stron. Jeżeli zostawi się chociażby 80-90 cm na przejście przy małym metrażu, to wyspa może być za wąska. W takiej sytuacji dobrze jest zastosować blat, który wyrasta z jednej strony, oczywiście tak aby nie utrudniać komunikacji. Dużą popularnością cieszą się podnoszone blaty. Jeżeli ktoś tworzy kuchnię pod wymiar, to powinien rozważyć zamówienie nieco wyższych górnych szafek, tak aby sięgały one do sufitu. Dadzą one dodatkową przestrzeń na potrzebne rzeczy i akcesoria.
Tworząc kuchnię w bloku należy kierować się ergonomią i funkcjonalnością, tak aby przestrzeń ta mogła się wtopić w mieszkanie, jednocześnie go nie przytłaczając pod kątem wizualnym.