Szkło kojarzy się z czymś, co łatwo się rozbija i wydaje się zimne. Na szklanych przedmiotach widać smugi po umyciu. Czy można jednak odczarować ten przezroczysty materiał i nadać mu innego charakteru? Wszystko zależy od wnętrza, w którym się pojawia i od kreatywności.
Kiedyś ze szkła robiono tylko okna. Obecnie mnogość produktów wykonanych z tego tworzywa stawia przez nami nowe możliwości. W domu są przeważnie już nie tylko szklane kieliszki czy wazony, ale także meble. Wspaniały efekt uzyskuje się dzięki zamontowaniu drzwi z okienkami. Przepięknie prezentują się też lustra. Poniżej krótki przegląd pomysłów na urządzenie domu w szkle.
Posiłek na szkle
Przezroczyste meble wydają się mniejsze i optycznie nie zajmują dużo miejsca. Najbardziej dostępnym rodzajem mebli szklanych, które dostaniemy na rynku są stoliki tzw. „kawowe”. Małe i niskie, idealnie komponują się z zestawem wypoczynkowym w salonie. Są bardzo efektowne. Pod małą ławę w salonie możemy włożyć kamyki, suszone kwiaty i inne elementy, które nadadzą jej charakterystycznego stylu. Obecnie jednak na popularności zyskują także stoły kuchenne. Dostępne są nie tylko prostokątne modele, ale także te owalne czy okrągłe. Wymagają one dyscypliny jeśli chodzi o utrzymanie czystości, częstego przecierania czy konieczności używania specjalnych podkładek podczas jedzenia. Modne stają się także witrynki i kredensy. Należy jednak dobrze się zastanowić, czy ich zawartość jest uporządkowana i chce się ją pokazywać innym.
Szkło na oścież
Drzwi – ten obowiązkowy element każdego domu może być także jego ozdobą. W zależności od tego, czy są one wejściowe, do łazienki czy sypialni wykorzystanie w nich szkła jest mniej lub bardziej kłopotliwe. – Jednym ze sposobów na ciekawe wykorzystanie szklanych fragmentów są bulaje – okrągłe „okienka” w stylu marynarskim umiejscowione na górze. Są one zazwyczaj wykonane z mlecznego lub matowego szkła, które nie prześwituje. Rama może mieć intensywny kolor, albo być zrobiona z metalu. Daje to wtedy interesujący efekt – mówi Joanna Lisowska z firmy Uniprofil. Inną i nieco odważniejszą opcją jest kupno drzwi z dwoma lub trzema okienkami, które zajmują większość powierzchni skrzydła. Widać wtedy dobrze, kiedy światło w pokoju się pali. Sprawia to więc wrażenie, że drzwi przybierają dwa kolory: ciemny przy zgaszonych żarówkach i jasny.
Świetlna galeria
Efektownym sposobem na nadanie wnętrzu szyku jest użycie luster w celu dekoracyjnym. Stają się one jakby świetlną galerią, szczególnie jeśli są oprawione w ramy pasujące do innych dodatków. Pięknie prezentują się kryształy, które dodają blasku otoczeniu. Szklane ozdoby nie muszą być wcale przezroczyste. Kolorowe materiały użyte np. w wazonie dają efekt gotyckiego witraża, który niejednego gościa zachwyci. – Szklane dodatki czy kompozycje wyglądają nowocześnie i powiększają wnętrze, ponieważ przepuszczają światło – przypomina Joanna Lisowska. Na szkle wykonywane są również zdjęcia. Pełnią one funkcję fototapety. Mogą być umieszczone między blatem kuchennym a szafkami, w drzwiach albo na kafelkowanej ścianie w łazience.
Szkło jest bardzo prostym, ale i szlachetnym materiałem. Bez wahania zdecydują się na nie osoby, które cenią sobie nowoczesność i elegancję. Należy jednak pamiętać, że takie wyposażenie mieszkania pociąga za sobą konieczność częstego czyszczenia szklanych elementów. Drzwi z okienkami sprawiają, że dom jest oświetlany naturalnym światłem. Jeśli mamy dzieci trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, bo meble wykonane ze szkła mogą się zwyczajnie stłuc. Jednak przy odpowiednim dobraniu np. gustownych nakładek na kanty stołu czy podkładek pod filiżanki zapewni się pociechom bezpieczeństwo, a te dodatki nadadzą mieszkaniu niepowtarzalnego charakteru.