Przystępując do zakupu mieszkania w pierwszej kolejności musimy się zastanowić, czy interesuje nas rynek pierwotny czy wtórny. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Tylko od nas zależy na jakich cechach mieszkania lub domu nam zależy. Warto przeanalizować to bardzo dokładnie, aby wiedzieć na co zwracać uwagę przeglądając oferty sprzedaży mieszkań od osób prywatnych, biur nieruchomości i deweloperów. Na początku warto jednak wiedzieć czym jest rynek pierwotny, a czym wtórny.
Rynek pierwotny
Rynek pierwotny to nowe, nieużywane mieszkania. Tym samym są one niewykończone. W takim miejscu będziemy pierwszym właścicielem i użytkownikiem. Mieszkania na rynku pierwotnym powstają na skutek przedsięwzięcia podjętego przez dewelopera. Tym samym podczas kupna takiego mieszkania jedną ze stron transakcji będzie deweloper lub spółdzielnia, a drugą kupujący. Decydując się na kupno takiej nieruchomości musimy wziąć pod uwagę na jakim etapie jest budowa danego osiedla. Bywa tak, że na nasze mieszkanie będziemy czekać nawet 2 lata. Jeśli takie jest nasze założenie, to jak najbardziej warto się zdecydować na taką opcję. Im mniej zaawansowane są prace na terenie budowy, tym korzystniejsza będzie cena zakupu. Zdarza się, że pojawiają się wolne mieszania w inwestycjach, które lada moment będą one oddawane do użytku, ale wtedy cena jest odpowiednio wyższa. Warto więc zastanowić się czy zależy nam na czasie, czy na dobrej cenie.
Zalety rynku pierwotnego
Największym plusem mieszkań z rynku pierwotnego są nowoczesne i funkcjonalne wnętrza. Deweloperzy dostosowują wygląd klatek, parkingów, garaży i placów zabaw do aktualnych trendów. Nowe bloki wyposażone są w zadbane windy, nowoczesne komórki lokatorskie oraz podziemne miejsca parkingowe. Ponadto, takie mieszkanie możemy od początku do końca urządzić wedle własnego gustu. Nic nas nie będzie ograniczać. Jeśli kupimy mieszkanie na bardzo wczesnym etapie budowy, będziemy mieć szansę na ustalenie z deweloperem gdzie mają być postawione ścianki działowe.
Rynek wtórny
Rynek wtórny to mieszkania, które miały już właściciela i przeważnie są urządzone. Nie zawsze tak jest, ponieważ zdarza się, że ktoś sprzedaje zupełnie nowe, puste mieszkanie i wtedy to też jest rynek wtórny. Wystarczy, aby mieszkanie miało już poprzednio jednego właściciela. Nie ma znaczenia czy je urządził i czy w nim mieszkał. Zawsze przy odsprzedaży mamy do czynienia z rynkiem wtórnym. Rynek ten jest określany jako mieszkania z drugiej ręki.
Rynek wtórny – zalety
Niewątpliwą zaletą jest możliwość otrzymania dostępu do mieszkania od razu po jego zakupie i tym samym szybka szansa na zamieszkanie. Z reguły mieszkania z rynku wtórnego są wykończone i urządzone. Wszystko zależy od tego, czy znajdziemy mieszkanie odpowiednie dla naszych potrzeb. Nawet jeśli nam się nie uda, to z pewnością remont wykończonego mieszkania będzie trwał krócej niż urządzanie go od zera. Ponadto, możemy się wprowadzić i stopniowo przeprowadzać zmiany.