Szafa wnękowa to doskonałe miejsce do przechowywania nie tylko odzieży i obuwia, lecz także ręczników, pościeli i innych przedmiotów codziennego użytku. Projektanci firmy Komandor podpowiadają, w jaki sposób ujarzmić taki wewnętrzny świat rzeczy przy pomocy użytecznych akcesoriów.
Uporządkuj ubrania
W codziennej gonitwie, gdy spieszymy się do pracy, nie zwracamy uwagi na bałagan, jaki pozostawiamy w szafie, wyjmując ubrania, buty i inne przedmioty. Z każdym dniem tworzymy coraz większy galimatias wewnątrz mebla. Jak ujarzmić ten chaos? Pomocne mogą okazać się akcesoria marki Komandor, które pozwolą uporządkować przechowywane rzeczy i utrzymać ów stan na co dzień.
Do wieszania ubrań tradycyjnie najlepsze będą drążki, na których możemy powiesić wieszaki. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dwóch drążków – jednego nad drugim, co znacznie zwiększy pojemność szafy. Na górze możemy powiesić rzeczy krótsze, np. koszule i spódnice, natomiast niżej – okrycia wierzchnie.
– Należy jednak pamiętać, aby drążek nie był dłuższy niż 1 metr – w przeciwnym wypadku może się wygiąć z powodu zbyt dużego obciążenia ubraniami – radzi Monika Szczęsny, Projektant Wnętrz firmy Komandor.
Praktycznym rozwiązaniem jest także zamontowanie w szafie pantografu. Jest to drążek z zamocowanym chwytakiem, który służy do ściągania drążka z wieszakami umieszczonego w górnych partiach szafy, dzięki czemu można bez problemu sięgnąć do ubrań przechowywanych wyżej. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób niższych i przyjazne dla osób niepełnosprawnych.
Bez wieszaków ani rusz
W niewielkich szafach, o głębokości wnętrza mniejszej niż 50 cm, warto zamontować pod półką wieszak poprzeczny. Zajmuje niewiele miejsca, a pełny wysuw wieszaka umożliwia bezproblemowe dotarcie do powieszonych na nim ubrań. Praktycznym rozwiązaniem, przede wszystkim dla panów, będzie poręczny wieszak na spodnie. Wieszak z linii chromowanej marki Komandor przewidziany jest na 8 par spodni, a jego drążki wyposażone są w antypoślizgowe gumki, które zapobiegają zsuwaniu się odzieży. Podobnie jak wieszak poprzeczny, posiada on możliwość pełnego wysuwu, co pozwala na wygodne użytkowanie i swobodny dostęp do ubrań. Produkt ten przyda się również paniom, które – oprócz spodni – mogą zawiesić na nim spódnice czy szale.
Bałagan w szafie powstaje często za sprawą dodatków i drobiazgów, takich jak: chustki, apaszki, krawaty czy paski. Świetnym pomysłem na ich przechowywanie i uporządkowanie jest montaż specjalnego wieszaka do jednej z bocznych ścianek szafy. W ofercie firmy Komandor można znaleźć wieszaki w kolorze srebrnym (wersja chromowana) bądź czarnym. Zajmują mało miejsca, a dzięki możliwości pełnego wysuwu mogą być umieszczone nawet w bardzo wąskich meblach. Jeżeli we wnętrzu szafy lub garderoby mamy mało miejsca, trafnym rozwiązaniem może być montaż pionowej szuflady. Ma ona postać wysuwanego modułu skrzyniowego, składającego się z drążka do powieszenia krawatów i specjalnej dwustronnej przegrody na paski.
Na półce nic nie zginie
Oprócz drążków i wieszaków, niezbędne w każdej szafie są półki, na których możemy ułożyć pościel czy ręczniki, a także przechowywać odzież sezonową. Najlepiej wykonać je na indywidualne zamówienie.
– Nasi specjaliści realizują zamówienia na półki na dowolny wymiar w zależności od ich przeznaczenia. Mogą być długie lub krótkie, szerokie lub płytkie – czyli dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika – mówi Monika Szczęsny, Projektant Wnętrz firmy Komandor. Dobrym pomysłem są specjalne półki wysuwne z prowadnicami przymocowanymi do krótszych boków i uchwytami w części przedniej. Projektując półki należy pamiętać, aby nie były dłuższe niż 1 metr bez podparcia dolnego, by wytrzymały obciążenie spowodowane przez przechowywane rzeczy. W przeciwnym wypadku, półki będą nieestetycznie uginać się pod ciężarem. Wygodniejsze i praktyczniejsze są półki szerokie – łatwiej dostać się do ubrań ułożonych w dwóch rzędach obok siebie, niż – jak w przypadku głębokich półek – sięgać w głąb szafy. Wysokości między półkami na ubrania nie powinny być również zbyt duże, aby nie układać z rzeczy wysokich stosów. Sterta odzieży spowoduje przewracanie się ubrań i problem z dostaniem się do rzeczy leżących na samym dole.
Nie lada szuflada
Warto także przeznaczyć część zabudowy na szuflady. W zależności od tego, co chcemy w nich przechowywać, mogą mieć różne głębokości, szerokości, uchwyty oraz prowadnice. Najbardziej praktyczne są szuflady z pełnym wysuwem, które dają – po wysunięciu – swobodny dostęp do całego wnętrza. Niezależnie od tego, jaki typ szuflady wybierzemy, musimy dobrze zaplanować jej położenie, by dostęp do niej był szybki i nieograniczony przez drzwi szafy. Praktycznym pomysłem jest oświetlenie wewnętrzne, które sprawdzi się zwłaszcza w garderobach lub szafach znajdujących się w pomieszczeniach, do których dostęp światła dziennego jest mniejszy, np. przedpokojach.
– Dzięki inteligentnemu systemowi samoczynnego zapalania się światła podczas otwierania szuflady, bez problemu znajdziemy rzeczy – bez konieczności włączania głównego światła w pokoju – dodaje Monika Szczęsny.
Kosz Twoim pomocnikiem
W szafie przechowujemy nie tylko odzież i dodatki, ale także pościel, ręczniki, czy koce. Kiedy brakuje nam miejsca na półkach, warto pomyśleć o koszach drucianych. W ofercie firmy Komandor można znaleźć kosze w kolorach białym, srebrnym i kosze chromowane. Dostępne są w kilku szerokościach i głębokościach, co znacznie ułatwia ich stosowanie w różnych przestrzeniach szafy czy garderoby oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Ich dodatkową zaletą jest to, że zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, dzięki czemu rzeczy ułożone w koszu pozostają dłużej świeże. Przy segregowaniu bielizny bardzo użyteczny będzie specjalny kosz wyścielony głębokim workiem z płótna. Można w nim przechowywać rzeczy przeznaczone do wyprania lub prasowania. Zastosowanie płótna, jako głównego materiału, pozwala na swobodny przepływ powietrza, a łatwość demontażu worka w celu jego wyczyszczenia czy wyprania, pozwala zachować higienę w szafie.
Dolne partie też są ważne
Często popełnianym błędem jest pozostawianie dolnej części szafy niezagospodarowanej i „upychanie” tam wszelkich rzeczy, na które nie mamy stałego miejsca, np. żelazka, odkurzacza lub obuwia. Warto jednak zdecydować się na praktyczne akcesoria, które pozwolą nie tylko utrzymać porządek, ale również przechowywać w dolnych partiach więcej przedmiotów. Na ażurowych półkach na obuwie możemy przechowywać nawet kilka par butów, a dzięki możliwości wysuwu mamy do nich łatwy dostęp. Dodatkowo, możemy zamontować takie półki jedną nad drugą, co pozwoli stworzyć strefę obuwia w wydzielonym segmencie szafy czy garderoby. Możemy również wybrać półki z prawidłami, co zapobiegnie odkształcaniu się butów.
W dolnej części szafy, przy ściance bocznej, możemy także zamontować uchwyt na rurę od odkurzacza i żelazko. Elementy te pozwolą uporządkować część gospodarczą szafy – dzięki nim ograniczymy wypadanie rury od odkurzacza przy każdorazowym rozsuwaniu drzwi, a w przypadku żelazka nie będziemy potrzebowali już dodatkowej półki na nie lub angażowania miejsca na już istniejących.