Wejście do domu jest reprezentatywną częścią naszego domu. To tutaj witamy naszych gości, jest to próg do naszych wnętrz, dlatego niejednokrotnie określa się je mianem wizytówki. Zaniedbane, niedopracowane lub chaotyczne wejście przyćmi nawet najlepiej zaprojektowany dom. Dlatego warto dokładnie zaplanować tą przestrzeń, a do podkreślenia jej charakteru użyć dopasowanych lamp. Poznaj nasze wskazówki jak łatwo i ze stylem zaaranżować oświetlenie zewnętrzne domu!
Oświetlenie wejścia do domu – zasady ogólne
Podczas projektowania oświetlenia wejścia należy pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę rozkład dostępnej instalacji elektrycznej. Warto dokładnie zaplanować ją już w trakcie budowy domu, przed realizacją ogródka, tak aby uniknąć ponownego rozkopywania ziemi.
Po drugie, aby uniknąć chaotycznego wrażenia należy unikać kupna pojedynczych lamp. Spisz miejsca, które chcesz rozświetlić oraz określ przestrzeń dostępną do montażu oświetlenia. Następnie zaplanuj jego styl i rodzaj, samodzielnie dobierając analogiczne modele lub decydując się na produkty należącej do jednej serii.
Oświetlenie wejścia do domu – brama i furtka
Jeśli mieszkasz w domu i Twoja posesja otoczona jest płotem, warto aby oświetlenie zaplanować już przy furtce oraz bramie. Pełnią rolę nie tylko praktyczną – łatwiej dotrzeć do nich po zmroku – ale również estetyczną. Może też stanowić skuteczny odstraszacz dla nieproszonych gości. Dzięki niemu będą doskonale widoczni, a to skutecznie zniechęci ich do prób włamania się na posesję.
Furtkę możemy oświetlić kinkietem ściennym lub reflektorem. Drugi umożliwi nam skierowanie światła w interesującym nas kierunku, podkreślając wybrany obszar. Jeśli nasza bramka posiada zadaszenie, warto wziąć pod uwagę plafon sufitowy lub podtynkowy. Zapewni najbardziej korzystne oświetlenie od góry, zajmując stosunkowo mało miejsca.
Podobne zasady wprowadź projekt rozświetlania bramy. Warto skupić się nie tylko na doświetleniu samego wjazdu, ale również objąć nim obrzeża chodnika. Dokładnie oświetlona brama to rozwiązanie które gwarantuje nam bezpieczne manewrowanie samochodem po zmroku, uniknięcie uszkodzenia samochodu bądź kolizji.
Oświetlenie wejścia do domu – alejka
Nieważne czy do drzwi Twojego domu prowadzi krótka ścieżka, czy długa trasa przez ogród – zawsze warto ją oświetlić. Nie każdy z Twoich gości zna na pamięć drogę do wejścia, a także nie chcesz by chodził przez obszar w którym np. posadziłeś kwiaty.
Przy oświetlaniu alejki dysponujemy o wiele szerszymi możliwościami niż w przypadku drzwi wejściowych czy furtki. Zwykle mamy tutaj o wiele więcej przestrzeni, dlatego możemy zaplanować umieszczenie dużych lamp. Wybierając idealny model kierujmy się nie tylko jego wyglądem, ale sprawdźmy również jak mocno oraz w jaki sposób dana lampa oświetla drogę. Zbyt rozproszone lub zbyt mocne oświetlenie uniemożliwi bezpieczne poruszanie po ścieżce.
Oświetlenie wejścia do domu – drzwi
Rozwiązaniem najczęściej spotykanym w otoczeniu drzwi są kinkiety. Często spowodowane jest to miejscem wyprowadzenia instalacji elektrycznej lub brakiem zadaszenia przed drzwiami. Warto postawić tutaj na kilka lamp o mniejszym natężeniu światła, by nadać wejściu przytulności. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj symetryczne umieszczenie kinkietów, bo obu stronach drzwi.
Oświetlenie wejścia do domu – podsumowanie
Planując sposób oświetlenia wejścia do domu postaw na spójne i kompleksowe rozwiązanie. Zadbaj o to, by goście od bramy, przez alejki w ogrodzie aż po drzwi wejściowe prowadziło oświetlenie zapewniające nie tylko walory estetyczne, ale również zwiększające bezpieczeństwo. Unikaj kupowania pojedynczych lamp, a dobierając do nich żarówki postaw na te o najwyższej klasie energooszczędności. Dla najwyższej funkcjonalności, wybierz modele z dodatkowymi funkcjami w tym czujnikami zmierzchu oraz ruchu.