Eustoma to bardzo popularna roślina, którą z powodzeniem możemy zauważyć w polskich ogrodach. Dowiedzmy się jednak skąd konkretnie wziął się ten kwiat, jakie są jego mocne strony oraz jak zabrać się za jego prawidłową pielęgnację. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że roślina zacznie się właściwie rozwijać i odświeży nasz ogród. Eustomę jesteśmy w stanie uprawiać na dwa podstawowe sposoby, a mianowicie w glebie oraz w doniczce. Od nas samych zależy to, która z tych propozycji wyda się nam korzystniejsza. Eustoma to niezwykle oryginalna i delikatna roślina, która doprowadzi do tego, że nasz ogród zyska na wartości estetycznej i przypadnie do gustu najbardziej wymagającym odbiorcom. Ważne jest m.in. to, aby zapewnić jej optymalne zimowanie, dlatego też do uprawy eustomy trzeba się dobrze przygotować.
Eustoma – co wiadomo na temat omawianej rośliny?
Eustoma występuje przede wszystkim na terenie Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych. Do Polski przybyła stosunkowo późno, lecz zyskała aprobatę w oczach ogrodników, którzy zwracają szczególną uwagę na aranżacyjne detale. To roślina jednoroczna, która charakteryzuje się bardzo długimi łodygami (połączenie koloru szarego z zielonym). Dorzućmy do tego spore pąki kwiatowe, które sprawiają, że eustomę trudno jest pomylić z inną rośliną. Pąki są okrągłe oraz kielichowate. Jeśli chodzi o najpopularniejsze kolory eustomy warto wyróżnić w tym miejscu m.in.:
- czerwień,
- żółć,
- biel,
- fiolet,
- pudrowy róż.
W niektórych przypadkach płatki mogą mieć dwa kolory. Miejmy świadomość tego, że okres kwitnienia eustomy jest dość długi, gdyż rozpoczyna się już w czerwcu i może potrwać do sierpnia. Inną nazwą omawianego kwiatu jest teksański dzwonek.
Jak zabrać się za pielęgnację eustomy? O czym trzeba pamiętać?
Pielęgnacja eustomy wcale nie wymaga od nas sporego zaangażowania, chociaż przyda się oczywiście poszerzyć wiedzę w tej kategorii, tak aby po drodze nie narazić się na jakieś poważne błędy. Wiedzmy, że eustoma uprawiana w doniczce niezbyt dobrze radzi sobie z mrozem oraz chłodem, dlatego powinniśmy jej zapewnić odpowiednią temperaturę do wzrostu (najlepiej około 18-22 stopnie Celsjusza). Jeśli doniczka jest ustawiona na zewnątrz budynku musimy zadbać o to, aby miała dostęp do promieni słonecznych, a jednocześnie nie była narażona na szkodliwe działanie wiatru. Właściwe podejście do tematu poskutkuje tym, że roślina zacznie się odpowiednio rozwijać i zachwyci nas swoim atrakcyjnym wyglądem.
Jeśli chodzi o dobranie ziemi do uprawy eustomy, najlepszym wyborem będzie wersja piaszczysto-gliniasta. Kluczowe jest to, aby kwiat był regularnie podlewany (niewielką ilością wody – nie możemy z tym przesadzać). W sytuacji, gdy doprowadzimy do przelania szybko może się okazać, że cała uprawa pójdzie na marne, dlatego każdy nasz krok powinien być dokładnie przemyślany.
Ważną informacją dla osób zabierających się za hodowlę eustomy jest to, aby dobrać do niej idealny nawóz. Strzałem w dziesiątkę będą nawozy do roślin kwitnących, do których mamy bardzo szeroki dostęp, więc nie powinniśmy mieć żadnych problemów z tym, aby się w nie wyposażyć. Nawóz powinien być stosowany aż do końca lata. Co istotniejsze eustomę w doniczce możemy nabyć w wielu różnych miejscach. Warto udać się m.in. do stacjonarnego sklepu ogrodniczego, aby zobaczyć ją z bliska i na własne oczy zapoznać się z jej najmocniejszymi stronami.
Co przemawia za uprawą eustomy? Czy ta roślina ma jakieś słabe punkty?
Zastanówmy się teraz nad tym, co konkretnie przemawia za uprawą eustomy. Przede wszystkim wskazana wyżej roślina pełni funkcję ozdobną i doskonale ożywi aranżowany ogród. Jeśli chcemy poczuć się w nim swobodnie i zadbać o swój relaks, powinniśmy zdecydować się na jej wypróbowanie.
Nie każda osoba wie, w którym konkretnie miejscu powinna znajdować się eustoma. Najlepiej jeśli umieścimy ją w centralnej części ogrodu, a to ze względu na jej piękno oraz oryginalność. Z pewnością rzuci się w oczy każdej osobie, która pojawi się u nas z wizytą. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby eustomę wykorzystać w formie bukietu ślubnego. Kwiat ten może być wykorzystywany na wielu płaszczyznach, dlatego też cieszy się obecnie tak dużą popularnością. Eustomę opłaca się łączyć z piwoniami, ponieważ w ten sposób zestawiamy ze sobą elegancję, lekkość i swobodę. Jak już zostało wspomniane eustoma może być umieszczona na zewnątrz budynku, ale równie dobrze posłuży nam w domach i mieszkaniach. Jeśli mamy taką potrzebę umieśćmy ją na naszych komodach lub toaletkach. Spodoba się to zarówno młodym, jak i znacznie bardziej dojrzałym paniom.
Czy eustoma ma jakiekolwiek słabe punkty? Postaramy się teraz znaleźć odpowiedź na to ważne pytanie. Powinniśmy wiedzieć o tym, że eustoma w doniczkach bardzo często więdnie, a to ze względu na:
- nieprawidłową temperaturę,
- niedostateczną ilość światła,
- błędy popełniane podczas uprawy.
Nasza wiedza na temat tej rośliny powinna być dostatecznie rozbudowana, tak abyśmy mieli pewność, że jej hodowla nie przysporzy nam absolutnie żadnych kłopotów.
Eustoma – w jaki sposób może nam posłużyć?
Biała eustoma świetnie prezentuje się w doniczkach, jak i bukietach ślubnych. Jeśli jednak chodzi o stworzenie wyjątkowego bukietu na uroczystość ślubną, warto zdecydować się na wersję dwukolorową.
Brak pomysłów na wykorzystanie eustomy w codziennym życiu nie jest dużą przeszkodą, ponieważ w dowolnym momencie możemy skorzystać ze wsparcia doświadczonych ogrodników lub też po prostu udać się po poradę do florystki.
Eustoma – krótkie podsumowanie
To odpowiednia pora na krótkie podsumowanie artykułu o eustomie. To piękny oraz delikatny kwiat, który przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Zachwyca swoją oryginalnością oraz atrakcyjnym wyglądem.
Eustoma jest rośliną jednoroczną, która posiada bardzo długie łodygi (połączenie koloru szarego z zielonym) i spore pąki kwiatowe (kielichowate oraz okrągłe). W związku z tym trudno pomylić ją z innymi roślinami. Ożywi nasz ogród i doda mu niepowtarzalnego klimatu oraz charakteru. Dzięki temu spędzimy w nim przyjemne chwile w towarzystwie naszych bliskich znajomych.
Okres kwitnienia eustomy rozpoczyna się w czerwcu, a kończy w sierpniu. Jeśli chodzi o najpopularniejsze warianty kolorystyczne możemy wymienić w tym miejscu m.in.: czerwień, biel, fiolet, pudrowy róż i żółć. Kluczem do sukcesu jest właściwa pielęgnacja kwiatów. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale wymaga od nas pewnych przygotowań. Eustoma musi mieć zagwarantowane odpowiednie warunki do wzrostu, a mianowicie idealną temperaturę (około 18-22 stopnie Celsjusza) i regularny dostęp do promieni słonecznych. Jednocześnie skupmy się na tym, aby eustomę chronić przed mrozem, chłodem i wiatrem.
Optymalną ziemią do uprawy eustomy będzie ta w wersji piaszczysto-gliniastej. Roślinę powinniśmy regularnie podlewać (nie doprowadzając przy tym do przelania) i dostarczać jej nawóz do roślin kwitnących (stosujmy go do końca lata).
Do najmocniejszych stron eustomy zaliczymy z całą pewnością funkcję ozdobną, możliwość połączenia z piwoniami (zestawienie elegancji, lekkości oraz swobody) oraz szansę na stworzenie wyjątkowego bukietu ślubnego (najlepiej w formie dwukolorowej, chociaż dobrym wyborem jest też biała eustoma). Podstawową wadą takiej rośliny jest natomiast stosunkowo częste więdnięcie, a to za sprawą nieprawidłowej temperatury, niedostatecznej ilości światła czy też błędów popełnianych podczas uprawy. Porozmawiajmy na ten temat z ogrodnikami lub florystkami, a na pewno dowiemy się, jak stworzyć idealny bukiet ślubny oraz jak zabrać się za pielęgnację eustomy.