ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Budowa domu to długotrwały i wieloetapowy proces, który w różnych momentach wymaga od nas większego czy mniejszego zaangażowania. Wybór działki, projektu domu, decyzja o zatrudnieniu konkretnej ekipy budowlanej i formalności związane z rozpoczęciem budowy leżą po naszej – inwestora – stronie. Choć nie powinniśmy rezygnować z nadzoru i dbałości o harmonogram prac budowlanych, to jednak na placu budowy mamy już mniej obowiązków. Możemy rozpocząć wtedy planowanie wykończenia i aranżacji naszych przyszłych czterech kątów. Tylko jak się za to zabrać?
Rozkład wnętrz w projekcie
Urządzanie domu rozpoczynamy od wyboru funkcji konkretnych pomieszczeń. Warto przeanalizować rozkład wnętrz względem stron świata tak, by optymalnie wykorzystać energię słoneczną i zalety ukształtowania naszej działki.
W pomieszczeniach z oknami na południe powinniśmy urządzić rodzinny pokój dzienny czy salon, a także pokój dziecka. Wnętrza te potrzebują dużo światła (pokój dziecka nie jest tylko jego sypialnią!), a południowa strona zapewni najwięcej słońca o każdej porze roku. Darmowa energia słoneczna dogrzeje i doświetli pomieszczenia, a nam zapewni dobre samopoczucie. Na tej stronie domu warto zastosować duże okna balkonowe czy tarasowe, a nawet przeszkloną ścianę, charakterystyczną dla domów nowoczesnych. Jeżeli w salonie mamy więcej niż jedno okno, idealnym rozwiązaniem jest, jeśli przeszklenia wychodzą na południe i zachód – wnętrze będzie wypełnione światłem przez cały dzień.
Wschodnią część domu możemy wykorzystać na prywatne sypialnie mieszkańców. Pomieszczenie, w którym śpimy nie powinno być mocno nagrzewane w dzień, gdyż utrudni to nam zasypianie i nie wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie. Co innego wschodzące słońce – pobudka w promieniach słońca to zastrzyk energii na cały dzień. Pomieszczeniem z oknami wychodzącymi na wschód może być również łazienka, niekoniecznie jednak kuchnia, która z łazienką powinna sąsiadować (ze względu na łatwość przeprowadzenia instalacji).
Kuchnię możemy zaplanować w pomieszczeniu z oknami na północ. Choć jest to najciemniejsza i najzimniejsza strona, to jednak prace wykonywane w kuchni: gotowanie, zmywanie itp. i tak czynią z pomieszczenia najcieplejsze wnętrze. Obok kuchni na północnej stronie powinny znajdować się wszystkie pomieszczenia techniczne i gospodarcze, a także garaż. Sąsiedztwo kuchni ułatwi nam przenoszenie zakupów z samochodu do spiżarni czy lodówki. Na północy należy stosować małe okna lub w pomieszczeniach technicznych zrezygnować w ogóle z otworów okiennych (dbając przy tym o prawidłowy system wentylacyjny). Pamiętajmy, że przez okna ucieka znaczna część ciepła – brak przeszkleń pozwoli nam zminimalizować ryzyko utraty cennej energii potrzebnej do ogrzania domu.
Projekt instalacji w praktyce
Mamy projekt instalacji opracowany przez uprawnioną osobę. Jest jednak kilka czynników, o których sami powinniśmy pamiętać:
– Jak wspomniano wyżej, kuchnia i łazienka powinny znajdować się obok siebie bądź w przypadku domów z dwiema kondygnacjami – jedna pod drugą. Dzięki temu powstanie węzeł sanitarny, ograniczający cyrkulację ciepłej wody, a to wpłynie korzystnie nie tylko na koszt instalacji, ale też na zminimalizowanie strat ciepła.
– Kotłownia, szczególnie ta z kotłem na paliwo stałe, powinna być umieszczona blisko garażu, jeżeli jest on wpisany w bryłę budynku. Dzięki temu wynosząc popiół czy wnosząc węgiel lub drewno nie będziemy musieli wchodzić do wnętrza domu, chroniąc je przed zabrudzeniem.
– Pamiętajmy, że duże okna w salonie utrudnią nam prawidłowy montaż grzejników. Z uwagi na właściwą cyrkulację powietrza, grzejniki powinny być właśnie zamontowane przy najchłodniejszej ścianie (czyli ścianie z oknem), dlatego najczęściej kaloryfery znajdują się właśnie pod parapetem. Duże przeszklenia wymagać będą alternatywnych rozwiązań: ogrzewania podłogowego bądź grzejników kanałowych, montowanych w podłodze.
Aranżacja wnętrz
Wybór materiałów wykończeniowych, kolorów i wyposażenia to ostatni, choć bardzo wymagający etap. Aby uniknąć błędów aranżacyjnych, warto wykorzystać program do aranżacji wnętrz online, umożliwiający stworzenie wirtualnego obrazu wnętrz przed dokonaniem ostatecznych wyborów i kosztownych zakupów.
Przykładem nowoczesnego, ale bardzo przyjaznego i łatwego w obsłudze narzędzia do projektowania wnętrz jest program ImoPlan (www.imoplan.pl). Do jego obsługi wystarczy jedynie dostęp do Internetu i dowolna przeglądarka. W przeciwieństwie do programów dla architektów, ImoPlan jest niezwykle czytelny i umożliwia stworzenie profesjonalnego projektu wnętrza nawet mniej zaawansowanym użytkownikom programów komputerowych.
Dzięki wyjątkowo prostemu edytorowi możemy narysować własny układ pomieszczeń, określając ich rozmiar i kształt bądź wykorzystać kilka wzorcowych kształtów, z możliwością edytowania ich wysokości, szerokości czy długości. Następnie wybieramy kolory pomieszczenia i w tak zaprojektowanym wnętrzu dowolnie rozmieszczamy wyposażenie, korzystając z blisko 10 000 gotowych przedmiotów: mebli, dekoracji czy elementów takich jak drzwi, okna itp.
Ten film instruktażowy pokazuje krok po kroku, jak w prosty i szybki sposób zaprojektować wnętrze domu czy mieszkania:
Film dostępny jest również w niemieckiej wersji językowej:
https://www.youtube.com/watch?v=v9CgQOe0Xpk
Zaprojektowane przez nas wnętrze możemy zapisać i dowolnie edytować w późniejszym czasie. Projekt możemy także zobaczyć w 3d – trójwymiarowy spacer da nam kompletne wyobrażenie o tym, jak będziemy mieszkać! Zobaczenie wystroju w trójwymiarze przed dokonaniem faktycznych zmian we wnętrzach pozwoli nam uniknąć błędów aranżacyjnych czy ergonomicznych i nietrafionych (a kosztownych) zakupów sprzętów i mebli, dając natomiast późniejszą satysfakcję i radość z mieszkania w wymarzonych czterech kątach.
Program www.ImoPlan.pl to narzędzie skierowane przede wszystkim do prywatnych inwestorów, którzy budują dom, kupują nowe mieszkanie czy planują remont dotychczasowego lokalu. Może on jednak posłużyć także profesjonalnym architektom wnętrz do kreowania w szybki sposób aranżacji wspólnie z klientem. To również świetne narzędzie dla osób sprzedających czy wynajmujących domy i mieszkania – wirtualny spacer to rewelacyjna zachęta, którą będzie można zaprezentować w ogłoszeniu czy na portalach społecznościowych.