Garderoba na poddaszu to marzenie wielu domowników. Najpierw powinniśmy ją jednak prawidłowo urządzić, a w tym celu skonsultujmy się z doświadczonymi architektami wnętrz. Garderoba musi być funkcjonalna, przestronna i podzielona na poszczególne sektory (np. męski oraz damski). Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy dysponujemy na co dzień wieloma ubraniami i nie jesteśmy pomieścić ich w zwykłych szafach oraz na półkach. Nie zawsze mamy pomysł na urządzenie swojego poddasza, a zlokalizowanie tam garderoby może się okazać strzałem w dziesiątkę. W ten sposób zaoszczędzimy dużo miejsca w przestrzeni domowej i będziemy mogli je wykorzystać np. na zakup nowych mebli. Garderoba na poddaszu przypadnie do gustu singlom, parom, małżeństwom, jak i rodzinom wielodzietnym.
Garderoba na poddaszu – od czego powinniśmy rozpocząć?
Prace związane z garderobą na poddaszu powinniśmy rozpocząć od stworzenia indywidualnego projektu, w czym pomogą nam oczywiście wspomniani projektanci wnętrz. W razie potrzeby możemy też skorzystać z gotowych rozwiązań. Duże znaczenie mają oczywiście nasze aktualne możliwości finansowe, więc nie pozostawiajmy niczego przypadkowi i przeanalizujmy wszystkie istotne kwestie.
Garderobę na poddaszu możemy zaaranżować na kilka ciekawych sposobów. Jednym z nich jest połączenie omawianej garderoby z sypialnią. Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią użytkową nie będziemy mieć żadnych ograniczeń i bez problemów ulokujemy na poddaszu spore łóżko. Kluczowe jest jednak to, aby takie pomieszczenie było właściwie izolowane. Należy wziąć przy tym pod uwagę skosy dachu.
Garderoba powinna pasować do ogólnego wystroju domu i tworzyć z nim harmonię. Atrakcyjną propozycją dla bardziej wymagających osób będą zamknięte szafy, tak aby ubrania nie rzucały nam się w oczy tuż po przebudzeniu.
Garderoba na poddaszu – w jaki sposób ją urządzić?
Urządzenie garderoby na poddaszu to dość skomplikowane przedsięwzięcie, ale z pomocą profesjonalistów poradzimy sobie z każdą przeszkodą. Pamiętajmy m.in. o położeniu dodatkowej warstwy izolacyjnej na wykańczane ściany, tak aby w okresie zimowym tracić zdecydowanie mniej ciepła, a latem nie doprowadzać do przegrzania pomieszczenia. Kluczową rolę w garderobie na poddaszu odgrywają trzy elementy:
- wentylacja – garderoba musi mieć zapewnioną idealną cyrkulację powietrza. Co najważniejsze powinniśmy zadbać o to, aby było tam sucho i pomieszczenie nie było narażone na szkodliwe działanie wilgoci,
- ogrzewanie – do garderoby na poddaszu musi być doprowadzona instalacja centralnego ogrzewania, gdyż w przeciwnym razie będzie tam po prostu bardzo zimno. Ciekawą inwestycją okaże się ogrzewanie podłogowe,
- oświetlenie – zwykle garderoba jest stosunkowo niewielkim pomieszczeniem, dlatego sprawdzą się w nim żarówki dające ciepłe światło.
Jak widać do sprawy warto podejść na poważnie, gdyż tylko w ten sposób urządzanie garderoby na poddaszu przebiegnie bez przykrych niespodzianek i zostanie zakończone w wyznaczonym wcześniej terminie. Brak współpracy z doświadczonymi projektantami wnętrz może oznaczać znaczne wydłużenie prac aranżacyjnych, a nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.
Garderoba na poddaszu – jakie meble i akcesoria znajdą tam zastosowanie?
Garderoba na poddaszu nie może się obejść bez funkcjonalnych i starannie dobranych mebli oraz akcesoriów. W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę gotowe zestawy meblowe do dachów ze skosami. Zajmijmy się dokonaniem solidnych pomiarów oraz rozplanowaniem układu mebli. Strzałem w dziesiątkę okażą się m.in. meble modułowe, które można ze sobą swobodnie zestawiać. Ich cechą charakterystyczną są bardzo zróżnicowane wymiary.
Alternatywą dla powyższego rozwiązania będą oczywiście meble na wymiar, które możemy zamówić od konkretnego producenta. W ten sposób mamy pewność, że meble będą idealnie dopasowane do naszej garderoby i nie będziemy musieli przejmować się ewentualnymi poprawkami i korektami. Pamiętajmy o tym, że takie meble będą jednak zdecydowanie droższe od tradycyjnych rozwiązań. Niezbędnymi meblami oraz akcesoriami w naszej garderobie na poddaszu okażą się z całą pewnością:
- szafy,
- półki na buty,
- wieszaki na ubrania,
- szuflady na bieliznę,
- małe szufladki na drobne akcesoria oraz biżuterię,
- zamknięte szafki,
- rozkładane toaletki,
- lustra.
Są to elementy, które powinniśmy rozważyć w przypadku urządzania sporej garderoby, lecz nie zawsze pozwoli nam na to dostępna przestrzeń. W mniejszych garderobach można oczywiście zrezygnować z kilku półek i szafek czy też rozkładanej toaletki. Sprawdzą się tam natomiast przenośne wieszaki na ubrania, w które możemy się wyposażyć m.in. przez Internet.
Garderoba na poddaszu – co jeszcze musimy o niej wiedzieć?
Garderobę na poddaszu powinniśmy urządzić w jakimś konkretnym stylu. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem ze strony domowników cieszy się styl skandynawski. Doskonałą propozycją jest też styl industrialny, minimalistyczny, designerski czy też angielski.
Jeśli chodzi o to na jakie kolory warto stawiać w tego typu pomieszczeniach należy pomyśleć o przyjemnych, ciepłych i jasnych barwach. Najlepiej jeśli połączymy je z drewnem. W zdecydowanej większości przypadków idealnym wyborem będą błękitne, białe lub beżowe ściany oraz kremowy sufit. Dopełnieniem będzie podłoga w kolorze sosny.
Jak już zostało wspomniane garderobę na poddaszu możemy urządzić ściśle według swoich indywidualnych preferencji. Jeśli znajdziemy tam odrobinę wolnego miejsca śmiało można pomyśleć o zakupieniu welurowej kanapy, na której będziemy się przeglądać w lustrze czy też przymierzać kolejne ubrania (np. przed wyjściem do pracy, na randkę lub spotkanie biznesowe). Kanapa posłuży nam również do krótkiego wypoczynku. Kluczową kwestią jest jednak nawiązanie profesjonalnej współpracy z architektem wnętrz, który przedstawi nam kilka atrakcyjnych propozycji na urządzenie garderoby na poddaszu i wyjaśni nam jakich elementów po prostu nie może w niej zabraknąć.
Garderoba na poddaszu – krótkie podsumowanie
Garderoba na poddaszu sprawdzi się przede wszystkim u tych osób, które szukają dodatkowego pomieszczenia na ulokowanie swoich ubrań. Jeśli mamy ich bardzo dużo powinniśmy zadbać o to, aby stworzyć im właściwe warunki do przechowywania.
Na samym początku zadbajmy o to, aby garderoba na poddaszu była funkcjonalna, przestronna i wygodna w użytkowaniu. Mamy do dyspozycji projekty pochodzące od architektów wnętrz oraz gotowe rozwiązania. Ciekawym wyborem będzie połączenie garderoby z sypialnią (przeanalizujmy kwestię skosów na dachu), ale skupmy się na tym, aby w takim pomieszczeniu znalazła się dodatkowa warstwa izolacyjna (latem brak przegrzania, a zimą brak nadmiernej utraty ciepła).
W każdej garderobie na poddaszu muszą wystąpić trzy podstawowe elementy: wentylacja (właściwa cyrkulacja powietrza), oświetlenie (żarówki dające ciepłe światło) i ogrzewanie (doprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania – ogrzewanie podłogowe). Jeśli chodzi o dobieranie mebli weźmy pod lupę meble modułowe, gotowe zestawy dla dachów ze skosami lub też meble na wymiar (najdroższa opcja). W aranżowanym pomieszczeniu nie może zabraknąć szafy, wieszaków na ubrania, półek, szufladek, zamkniętych szafek czy też lustra.
Garderobę na poddaszu możemy zaaranżować na dowolnie wybrany styl. Strzałem w dziesiątkę okaże się styl industrialny, skandynawski lub minimalistyczny. Ściany warto pomalować na jasne i przyjemne kolory (np. błękitny), a sufit na biało lub kremowo. Świetnym dopełnieniem będzie w tym przypadku drewniana podłoga w kolorze sosny.