Jak wykończyć zdrowe i energooszczędne mieszkanie?

Opublikowany: Cze 14 2013 przez admin

Sposobów na lepsze zdrowie szukamy dziś nie tylko u lekarza, dietetyka, czy osobistego trenera. Ze względu na duży wpływ otoczenia na nasze samopoczucie, coraz częściej wyposażamy mieszkania w zdrowe produkty, dokładnie sprawdzamy skład i pochodzenie materiałów wykorzystanych do budowy domów.

O rozwiązaniach pomagających w uzyskaniu bezpiecznego mikroklimatu wnętrz, mówimy w ramach kampanii Energooszczędność w moim domu.

fot. Skanska Residental Development

Dostęp naturalnego światła, cyrkulacja powietrza i jakość materiałów użytych do budowy i wykończenia wnętrza to według Polaków najważniejsze czynniki wpływające na komfort i zdrowie w mieszkaniu. Tak wskazali uczestnicy badania Energooszczędność w moim domu, zrealizowanego na początku 2013 roku na zlecenie przedstawicieli sektora budownictwa zrównoważonego. W praktyce o naszym samopoczuciu decyduje wiele elementów, o których warto wiedzieć, decydując się na zakup lub remont mieszkania, czy domu.

fot. Skanska Residental Development

Ostatecznie o wyborze produktów i materiałów do budowy decyduje budżet i wytyczne przyjęte przez deweloperów. Ci ostatni, ze względu na zmieniające się potrzeby klientów, coraz częściej uwzględniają w swoich projektach rozwiązania przyjazne zdrowiu i środowisku. Ekologiczny standard wykończenia mieszkań proponuje Skanska Residental Development, która w Polsce wprowadza zielone wzorce sprawdzone w krajach skandynawskich.

fot. Skanska Residental Development

Zależy nam, aby materiały stosowane do wykończenia wnętrz w naszych zielonych inwestycjach były zdrowe dla użytkowników i bezpieczne dla środowiska naturalnego – mówi Justyna Biernacka, Quality Assurance Leader ze Skanska Residential Development. – Wybieramy materiały naturalne, takie jak drewno w przypadku podłóg i drzwi. Nasze drewno pochodzi z kontrolowanych upraw, potwierdzonych certyfikatami FSC (Forest Stewardship Council). Dzięki temu mamy pewność, że nie przyczyniamy się do dewastacji lasów i wspieramy racjonalną gospodarkę zasobami leśnymi. Stosujemy najlepszej jakości materiały regionalne, wyprodukowane w promieniu do 800 km od miejsca ich wbudowania. Dzięki temu wspieramy lokalny przemysł i ograniczamy emisję CO² do atmosfery, związaną z transportem materiałów z odległych miejsc – dodaje.

fot. Skanska Residental Development

Zdecydowana większość elementów wykończeniowych, stosowanych przez Skanska Residential Development, została wyprodukowana w Polsce. Urządzenia sanitarne dobrano w sposób umożliwiający zmniejszenie zużycia wody o 30%, co jest rozwiązaniem przyjaznym zarówno dla środowiska, jak i kieszeni użytkowników. W przypadku chemii budowlanej i farb wybierane są produkty, które charakteryzują się jak najmniejszą emisją lotnych związków organicznych (LZO), które stanowią źródło zanieczyszczeń powietrza oraz są przyczyną podrażnień i alergii.

fot. Skanska Residental Development

Na przykład farby stosowane we wnętrzach mieszkań, oferowanych przez firmę Skanska Residential Development, zawierają mniej niż 5g/l LZO, podczas gdy norma dopuszcza do 30 g LZO w litrze farby. To samo dotyczy klejów do płytek, uszczelniaczy i innych substancji chemicznych stosowanych do wykończenia wnętrz – wszystkie posiadają certyfikaty EMICODE najwyższej klasy EC1 i EC1+ potwierdzające bardzo niską emisyjność tych produktów. Jeśli chodzi o dostęp do światła naturalnego – zapewnia się go poprzez odpowiednie projektowanie budynków, z uwzględnieniem dużej ilości przeszkleń. W częściach wspólnych – na klatkach schodowych, parkingach – stosuje się najbardziej energooszczędne oświetlenie typu LED, które pozwala na redukcję zużycia energii nawet o około 60%.

Oprócz materiałów użytych do budowy i wykończenia budynków, na jakość mikroklimatu wnętrz wpływa także temperatura panująca w pomieszczeniach. Otoczenie, w którym przebywamy powinno zapewniać nam komfort cieplny. Nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od elementów termicznych mikroklimatu tj. temperatura, wilgotności względna, prędkość przepływu powietrza i temperatura promieniowania. Utrzymaniu właściwej temperatury w pomieszczeniach sprzyja dobra izolacja termiczna budynku oraz odpowiednio dobrana wentylacja mechaniczna z rekuperacją ciepła. Dzięki nim zużyjemy też mniej energii cieplnej potrzebnej do ogrzania. A to przekłada się nie tylko na oszczędności finansowe, ale też pomaga zachować lepszą jakość powietrza, ograniczając jego przesuszenie.

Dobra izolacja i system wentylacji gwarantuje też, że w pomieszczeniach nie będzie rozwijać się pleśń. Domownicy nie zostaną narażeni na rozwój alergii – mówi Agnieszka Tomaszewska z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. – Przy budowie i wykończeniu domu warto zwrócić uwagę na różne czynniki mające wpływ na mikroklimat. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przez długie lata, podczas codziennej eksploatacji będą oddziaływały na nasze zdrowie – dodaje.

Kategoria: Gotowe wnętrza
Tagi: , ,

Komantarz

*

*

 
Ciekawy artykuł close
Zaprojektuj dom swoich marzeń Imoplan.pl