Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour?

Opublikowany: Cze 14 2013 przez admin

Dla niektórych jest synonimem kiczu i przesady, przerostem formy nad treścią, dla innych -symbolem wytworności, elegancji i luksusu rodem z baroku. Styl glamour od wielu lat jest jednym z ważniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Jego stałe elementy to dekoracyjność i stylizowane, błyszczące dodatki. Styl glamour nie musi się wszystkim podobać, ale z pewnością przykuwa uwagę.

Trend glamour nie potrzebuje wcale wielkich przestrzeni. Zastosowanie błyszczących powierzchni sprawi, że mały pokój, kuchnia czy łazienka wydadzą się bardziej przestronne. Podobną funkcję spełniać będą wielkie lustra w pozłacanych oprawach. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by w tym stylu urządzić małe mieszkanie. Kluczem do sukcesu jest stworzenie we wnętrzu odpowiedniej równowagi pomiędzy elementami błyszczącymi i efektowanymi, a bezpieczną klasyką i matową fakturą. Stylizowane dodatki, srebro, złoto i zdobienia najlepiej będą się prezentować w towarzystwie jednolitego i stonowanego tła – na przykład pastelowych ścian.

fot. Porta KMI Poland

Barok i klasyka –połączenie idealne

Klasyczne meble i barokowe akcenty to podstawa każdej aranżacji w stylu glamour. Nadadzą każdemu pomieszczeniu elegancji, zmysłowości i przyjaznego luksusu. Kupując meble, pamiętajmy o tej zasadzie. Barokowe fotele obite miękkim pluszem albo tapicerowane meble, w których uwagę przykuwają oryginalne pikowania, ozdobią każde pomieszczenie. Nie bójmy się stylizacji w stylu rokoko – zdobione nogi stołu, ozdobne nagłówki, porcelanowe wazony z elementami kwiatowymi czy lustra z grubą złotą ramą z amorkami, kiedy decydujemy się na styl glamour są nieodzowne.

fot. Porta KMI Poland

Ogromną rolę odgrywa również kolorystyka wnętrza. Biel, czerń, szarość, pastele idealnie będą się komponować ze srebrem, złotem i błyszczącymi zdobieniami. W aranżacji stylu glamour czasem możemy spotkać się z tapetami z motywem barokowej ornamentyki. Doskonałym połączeniem byłyby tutaj na przykład czerwona tapeta ze złotymi koronami i ciemnobrązowe meble stylizowane na rokokowe z rzeźbieniami w kształcie kwiatów lub amorków. Grunt to zachowanie równowagi i mimo wszystko umiaru, dzięki którym mieszkanie będzie tchnąć dworską elegancją, a nie kiczem i przesadą.

fot. Porta KMI Poland

Detale to podstawa

Dodatki odgrywają równie ważną rolę co meble i kolorystyka wnętrza. Nadają charakter miejscu. Mają ogromne znaczenie, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi. Pamiętajmy, że dodatki mogą także szpecić, jeśli nie zachowa się umiaru.
Ozdoby w stylu glamour, których nie może zabraknąć w naszym mieszkaniu to:

  • błyszczące tkaniny, np. welur, aksamit, jedwab, plusz,
  • dekoracyjne listwy ścienne,
  • masywne ramy zwierciadeł i obrazów,
  • dodatki w kolorze srebrnym lub złotym,
  • błyszczące patery, wazony, bibeloty,
  • kryształowe żyrandole, lampy i świeczniki,
  • bogato zdobione poduszki,
  • elementy dekoracyjne na meblach – klamki, uchwyty.

fot. Porta KMI Poland

Istotnym elementem aranżacji w stylu glamour są również okna i drzwi, najlepiej w klasycznym wydaniu, np. z kolekcji Porta Toledo, Porta Inspire lub Porta Nova.

fot. Porta KMI Poland

fot. Porta KMI Poland

fot. Porta KMI Poland

Na zdjęciach zostały zaprezentowane najnowsze kolekcje drzwi Porta KMI Poland.
Autorka tekstu, Malwina Sarnowska, jest projektantem w Porta KMI Poland.

Kategoria: Gotowe wnętrza
Tagi: , , ,

Komantarz

*

*

 
Ciekawy artykuł close
Zaprojektuj dom swoich marzeń Imoplan.pl