Domowa bilbioteka: jak urządzić kącik dla bibliofila?

Opublikowany: Mar 21 2017 przez admin

Najczęściej zaczyna się niewinnie: kolekcjonujemy ulubione książki, aby w każdej chwili móc do nich wrócić. Następnie zaczynamy zbierać te, które chcemy przeczytać, później dostajemy kolejne w prezencie. Na koniec okazuje się, że musimy urządzić dodatkowe miejsce, gdzie będziemy przechowywać nasze zbiory.

Na szczęście książki zawsze wyglądają efektownie i bez względu na to, czy mamy do zagospodarowania jedynie regał, kilka półek czy całą ścianę będą one doskonałym uzupełnieniem oraz ozdobą każdego wnętrza. Warto tę strefę zaaranżować tak, aby sprzyjała przyjemnej lekturze w ciszy i spokoju.

fot. Dekoral

Zaczytany kącik

Miejsce na książki z łatwością zaaranżujemy w każdym wnętrzu. Jeśli dysponujemy dużym salonem możemy przeznaczyć na regał ze zbiorami nawet całą ścianę. Będzie ona stanowiła efektowne uzupełnienie i dekorację wnętrza, a książki będą zawsze pod ręką. W mniejszych pomieszczeniach lub sypialni warto wykorzystać wnęki oraz nietypowe zakamarki, w których trudno umieścić mebel. Zamiast tego zamocujmy tam półki, nie tylko wykorzystamy przestrzeń, ale także optycznie ją powiększymy. Idealny kącik do czytania powinien obok ulubionych lektur zawierać wygodny fotel lub sofę oraz odpowiednie oświetlenie – najlepiej punktowe. Bardzo ważny jest także dobór kolorów w zależności od konkretnego umiejscowienia biblioteczki.

fot. Dekoral

Czytanie jest formą relaksu i odpoczynku, dlatego miejsce gdzie oddajemy się lekturze powinno być w stonowanych kolorach – bieli, beżu lub brązu. Dzięki temu nasze oczy nie będą się szybko męczyły, a my z łatwością skupimy się na czytaniu. Natomiast sam regał lub wnęka z książkami w zależności od miejsca mogą być spójnie skomponowane z aranżacją całego pokoju lub odznaczać się kolorystycznie od reszty wnętrza. W salonie urządzonym w jasnej tonacji barwne okładki będą wyrazistym, przyciągającym uwagę punktem. Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie odważnych kolorów na ścianie przeznaczonej na bibliotekę, np. Cytrynowego Stretchu Dekoral Fashion lub Czerwieni Pompei Akrylit W – radzi Anna Łatoszyńska, Brand Manager marki Dekoral.

Kategoria: Materiały wykończeniowe
Tagi: , , ,

Komantarz

*

*

 
Ciekawy artykuł close
Zaprojektuj dom swoich marzeń Imoplan.pl