Temperatura pokojowa ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. W związku z tym dążmy do tego, aby utrzymywać ją na odpowiednim poziomie, zapewniając sobie jednocześnie optymalną wilgotność i czystość powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. To najprostsza droga do poprawienia dotychczasowej jakości życia. Właściwa temperatura pokojowa wpłynie korzystnie na seniorów, osoby dojrzałe, młodzież, ale też dzieci. Wypada dowiedzieć się jaka jest najbardziej optymalna temperatura w kolejnych pomieszczeniach oraz w jaki sposób powinniśmy ją regulować. Nie wszyscy posiadają na ten temat dostatecznie rozwiniętą wiedzę, więc z pewnością opłaca się ją nieco poszerzyć. Dzięki temu zdołamy się uchronić przed obniżonym nastrojem, dolegliwościami chorobowymi oraz wieloma groźnymi infekcjami.
Temperatura pokojowa – co powinniśmy o niej wiedzieć?
Nie ma jednego prostego sposobu na ustalenie optymalnej temperatury pokojowej dla wszystkich pomieszczeń domowych. Do sprawy należy podejść indywidualnie. Szacuje się, iż najbardziej uniwersalną wartością jest temperatura wynosząca pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze odczuwamy odpowiedni komfort termiczny, dbamy o swoje dobre samopoczucie, a jednocześnie funkcjonujemy na wysokich obrotach. Temperatura ta może się zmieniać zależnie od tego w jakim konkretnie pomieszczeniu się znajdujemy. Inaczej wygląda to w salonie, a inaczej w kuchni, łazience czy też jadalni.
Temperatura pokojowa – jak może na nas oddziaływać?
Temperatura pokojowa oddziałuje na nasz organizm na wielu różnych płaszczyznach. Jeśli nie jest odpowiednia (np. zbyt wysoka) możemy mieć pewność, że w krótkim czasie będziemy mieć problemy z wysuszonymi gałkami ocznymi, obniżoną kondycją błon śluzowych czy też nawet z układem oddechowym. Ciepłe i suche powietrze nie oznacza dla nas nic dobrego, dlatego powinniśmy starać się go unikać. Dzięki temu nie narazimy się na szkodliwe działanie kurzu, pyłków i rozmaitych zanieczyszczeń. Dodatkowo podwyższona temperatura może doprowadzić do:
- podwyższonego ciśnienia krwi,
- senności i obniżenia poziomu koncentracji,
- większego zmęczenia.
Kłopoty mogą występować nie tylko przy podwyższonej temperaturze pokojowej, ale również w momencie, w którym jest ona nieco obniżona. W takiej sytuacji ryzykujemy tym, iż na naszych ścianach pojawi się pleśń oraz zaczną rozwijać się grzyby. To z kolei doprowadza do bardzo poważnych zmian chorobowych. Wyeliminowanie pleśni może się wiązać z koniecznością wezwania doświadczonych fachowców. Przy obniżonej temperaturze pojawiają się też problemy ze stawami i krążeniem krwi.
Prawidłowo ustawiona temperatura pokojowa pomoże nam odpowiednio funkcjonować i utrzymać maksymalny poziom skupienia oraz koncentracji. Nie będziemy się zbyt szybko męczyć, zadbamy o swój wzrok, a jednocześnie będziemy „tryskać” dobrym humorem.
Temperatura pokojowa w salonie, jadalni oraz w kuchni – jak to powinno wyglądać?
W naszych domach korzystamy na co dzień z wielu różnych pomieszczeń. Bardzo często „urzędujemy” m.in. w salonie, jadalni oraz kuchni. Salon to miejsce, w którym spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu, gdyż siedzimy tam z rodziną, przyjmujemy w nim gości, itd. Jadalnia to z kolei miejsce, które służy nam do spożywania wspólnych posiłków, a w kuchni będziemy je przygotowywać.
Jeśli chodzi o prawidłową temperaturę pokojową w salonie skupmy się na tym, aby oscylowała w granicach 20-22 stopni Celsjusza. Oczywiście wartości te będą się zmieniać pod wpływem wykonywanych czynności. Jeśli wykonujemy w salonie pracę zdalną możemy nieco obniżyć panującą tam temperaturę (np. do 18 stopni Celsjusza). Jeszcze niższa temperatura powinna być ustawiona w momencie, w którym wykonujemy jakieś ćwiczenia (maksymalnie 16 stopni Celsjusza).
Przejdźmy w tym momencie do temperatury pokojowej, która powinna panować w naszej jadalni. Zaleca się, aby taka temperatura była nieco niższa niż w przypadku pomieszczeń wypoczynkowych. Z tego też względu wyregulujmy ją na około 18-20 stopni Celsjusza. Duże znaczenie będzie miało oczywiście to, czy w danym momencie w jadalni będziemy przebywać samodzielnie, czy też przyjmujemy tam gości lub spędzamy wspólny czas z całą swoją rodziną. Im więcej osób, tym nieco niższa temperatura.
Temperatura pokojowa w kuchni powinna być zdecydowanie najniższa, a to z tego względu, iż często w niej gotujemy i tym samym w kuchni znajdziemy różne źródła ciepła. Co za tym idzie temperatura w tym pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 17 stopni Celsjusza.
Temperatura pokojowa do snu i dla dzieci – jak do tego podejść? Jak zadbać o prawidłową temperaturę pokojową?
Kluczowym aspektem dla wielu domowników będzie również optymalna temperatura pokojowa do snu oraz dla dzieci. Nie każdy wie jakie warto wchodzą w tej sytuacji w grę, dlatego też jak najszybciej poszerzmy swoją wiedzę i podzielmy się nią ze swoimi znajomymi.
Temperatura pokojowa dla dzieci oraz noworodków nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza, chociaż możemy porozmawiać na ten temat z wybitnymi specjalistami. Dzięki temu uzyskamy wartościowe porady i wskazówki, tak aby zatroszczyć się o komfort naszych maluchów i nie narażać ich na żadne zmiany chorobowe.
Temperatura pokojowa do snu może z kolei przyjmować różne wartości. Zaleca się, aby nie przekraczać 19 stopni Celsjusza, ponieważ temperatura powyżej 20 stopni może doprowadzić do zaburzeń snu, w efekcie czego rano obudzimy się niewyspani i niezbyt dobrze zregenerowani. Jeśli zbyt szybko nie marzniemy możemy ją nawet ustawić na około 16 stopni Celsjusza.
Pozostało zastanowić nam się nad tym w jaki konkretnie sposób dbać o właściwą temperaturę pokojową w naszych domach i mieszkaniach. Mamy w tym zakresie trzy podstawowe możliwości:
- w budynkach z nowoczesnymi instalacjami (np. w inteligentnych domach) regulacja temperatury odbywa się z dowolnego miejsca, przy pomocy aplikacji mobilnej i kilku przycisków,
- przy tradycyjnych instalacjach wyposażmy się w głowice termostatyczne oraz klimatyzatory,
- jeśli nie mamy dostępu do urządzeń klimatyzacyjnych pamiętajmy o regularnym wietrzeniu budynku.
Dostosowując się do powyższych zasad mamy większe szanse na to, iż zadbamy o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie. W innym przypadku narazimy się na pewne nieprzyjemności.
Temperatura pokojowa – krótkie podsumowanie
Temperatura pokojowa ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie, więc nigdy nie powinniśmy jej lekceważyć. Szacuje się, iż powinna się mieścić w granicach od 15 do 25 stopni Celsjusza, jednak jest to zależne m.in. od konkretnych pomieszczeń.
Przy zbyt wysokiej temperaturze pokojowej narażamy się na szkodliwe oddziaływanie ciepłego i suchego powietrza, co doprowadza w konsekwencji do wysuszenia gałek ocznych, obniżonej kondycji błon śluzowych, podwyższonego ciśnienia krwi, większego zmęczenia, senności oraz rozwoju kurzu i pyłków. Z kolei zbyt niska temperatura oznacza dla nas problemy ze stawami i krążeniem krwi oraz rozwój pleśni i grzybów. Prawidłowa temperatura pokojowa zadba o naszą koncentrację i skupienia, a dodatkowo pozwoli nam funkcjonować na wysokich obrotach.
Temperatura pokojowa w naszym salonie powinna oscylować w granicach 20-22 stopni Celsjusza (niższa w momencie wykonywania ćwiczeń – nawet 16 stopni). W jadalni powinno to być około 18-20 stopni, a w kuchni około 17 stopni Celsjusza (lub mniej – z uwagi na kilka źródeł ciepła).
Optymalna temperatura pokojowa dla dzieci oraz noworodków wynosi około 20 stopni Celsjusza, a do snu nie może przekraczać 19 stopni (czasami zaleca się spać nawet przy 16 stopniach – jeśli zbyt szybko nie marzniemy). Regulacja temperatury pokojowej odbywa się na trzy podstawowe sposoby: w inteligentnych domach i przy nowoczesnych instalacjach wystarczy skorzystać z aplikacji mobilnej (regulacja z dowolnie wybranego miejsca), przy tradycyjnych rozwiązaniach strzałem w dziesiątkę będą głowice termostatyczne i klimatyzatory, a przy braku urządzeń klimatyzacyjnych pozostanie nam regularne wietrzenie budynku.