Nie tylko choinka sprawi, że w naszych domach zazieleni się na święta. Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą to doskonały pomysł na dekoracje świąteczne. Tylko jakie rośliny wybrać do gwiazdkowych kompozycji?
Poinsecja – królowa bożonarodzeniowych kwiatów
Piękna i pełna uroku poinsecja to najpopularniejszy kwiat bożonarodzeniowy. Dekoracje świąteczne z czerwoną lub kremową poinsecją zachwycają bezpretensjonalnym urokiem. Kolorowe liście, kojarzone z gwiazdą, stanowią ozdobę samą w sobie, ale poinsecję wykorzystać można na wiele sposobów. Doniczka z gwiazdą betlejemską ozdobiona dodatkowo sosnowymi gałązkami stanie się pięknym stroikiem, idealnym na wigilijny stół. W wysokich szklankach lub kielichach trzymać możemy mini gwiazdy betlejemskie, które ustawione rzędem na komodzie czy półkach ozdobią mniej dostępne miejsca. Do dekoracji świątecznych wykorzystać możemy także cięte kwiaty – idealnie sprawdzą się w gwiazdkowych bukietach.
– Kwiaty cięte przetrwają całe święta, jeśli po obcięciu zanurzymy łodygi we wrzątku bądź sparzymy je nad ogniem. „Zabliźnione” łodygi dłużej zatrzymają sok, przedłużając żywotność kwiatów – podpowiada ekspert serwisu www.DOM.pl.
A jak pielęgnować poinsecje w doniczkach? Najlepsza dla gwiazdy betlejemskiej będzie temperatura pokojowa, wynosząca ok. 20-22 stopni C. Poinsecję podlewamy niewielką ilością letniej wody co drugi dzień. Pamiętajmy, że poinsecje nie powinny stać w wodzie, gdyż powoduje to blaknięcie liści bądź wręcz ich gubienie. Nadmiar wody należy bezzwłocznie odlać, a najlepiej, jeśli w doniczce zastosujemy drenaż. Raz w miesiącu gwiazdę betlejemską możemy dokarmić nawozem – nada to listkom ładniejszy wygląd.
Hiacynty – świąteczna feeria barw
Kolejnym kwiatem, który wykorzystać można w świątecznych kompozycjach jest hiacynt. Niesamowity zapach i mnogość kolorów, w których występują hiacynty, sprawiają, że pasują do każdej aranżacji wnętrza, do każdego stylu, do wieczerzy wigilijnej, jak i do zabawy sylwestrowej.
Oryginalną budowę hiacyntów podkreślą dekoracje świąteczne z wyeksponowaną cebulą rośliny. Zanurzamy ją w szklanym naczyniu z wodą, w której będą zamoczone jedynie korzonki, pozostawiając wysoki kwiatostan na zewnątrz. Naczynie ustawiamy na stole, wokół układając świąteczne dodatki.
– Hiacynt doniczkowy musi mieć zapewnione stałe nawodnienie i odpowiednią temperaturę (16 – 20 stopni C). Dzięki temu zakwitną w ciągu zaledwie 3 tygodni. Nie potrzebują odżywek ani nawożenia, ważne jest tylko, by nie dopuścić do wysuszania ziemi w doniczce – radzi ekspert www.DOM.pl.
Szlumbergera – bożonarodzeniowy kaktus
Niezwykle dekoracyjne są kwiaty grudnika, czyli szlumbergery, zwanej też kaktusem bożonarodzeniowym. Wyglądają niczym świąteczne dzwoneczki o intensywnej barwie różowej, czerwonej bądź kremowej.
Piękną świąteczną dekorację można stworzyć eksponując na ozdobnym talerzu bombki oraz grudnik w doniczce, która przysłonięta będzie korą lub mchem.
– Kaktus bożonarodzeniowy w doniczce podlewamy tak, by nie dopuścić do wyschnięcia podłoża, uważając jednak, by go nie zalać. Nadmiar wody usuwamy, by korzenie rośliny nie zgniły. W okresie kwitnienia szlumbergera wymaga temperatury ok. 10-14°C i odpowiedniego nasłonecznienia. Pamiętajmy, by kwitnącej roślinie nie zmieniać stanowiska, gdyż na nowym miejscu może zacząć gubić dekoracyjne kwiaty – przestrzega ekspert serwisu www.DOM.pl
Azalia – gwiazda romantycznych dekoracji
Śnieżnobiała azalia pięknie wyglądać będzie w sąsiedztwie iglastych gałązek, z którymi stworzy niezwykle romantyczne dekoracje, natomiast azalia w kolorze różowym idealnie sprawdzi się w bardziej nowoczesnych kompozycjach, np. z błyszczącymi dodatkami w intensywnych kolorach zaaranżujemy wspaniałe stroiki w stylu glamour.
– Piękne azalie podlewamy regularnie letnią, ale przegotowaną wodą tak, by dobrze nawodnić korzenie rośliny – doradza ekspert. – Pamiętajmy jednak, by nie zraszać wodą kwiatów azalii, mogą bowiem wtedy stracić kolor i estetyczny wygląd.
Anturium – nieoczywiste a zachwycające dekoracje świąteczne
Eleganckie, dostojne, wymagające anturium zachwyca egzotycznymi kwiatami. Tylko jak wykorzystać je w świątecznych dekoracjach? Ciekawym pomysłem jest włożenie kwiatostanów do okrągłego wazonu i dopełnienie go choinkowymi bombkami. Same kwiaty cięte można włożyć do słoików udekorowanych szyszkami, mchem czy korą, co będzie stanowić ciekawą i oryginalną alternatywę dla eleganckiego anturium.
– Bardzo ważne dla rozwoju anturium w doniczce jest odpowiednie podlewanie. W okresie wegetacji powinno być ono obfite, stosujemy letnią i miękką wodę – bardzo dobrze sprawdzi się nagrzana deszczówka. Roślina źle znosi nadmierne zasolenie, dlatego nawożenie powinniśmy przeprowadzać bardzo ostrożnie – podpowiada ekspert www.DOM.pl.
Do dekoracji kwiatowych kompozycji nie zapomnijmy dodać czerwonych kulek ostrokrzewu, wiązki jemioły, szyszek czy sosnowych gałązek. Mnóstwo pomysłów na świąteczne dekoracje i kompozycje kwiatowe na inspirujących zdjęciach znaleźć można w serwisie www.DOM.pl