Forum Budowlane » Instalacja wentylacji i klimatyzacji

Klimatyzacja a pompa ciepła

  • 239 wpisy
  6 sierpnia 2014 14:49:19 CEST

  Znakomitym rozwiązaniem odnośnie chłodzenia powietrza w domach, jest zainstalowanie pompy ciepła - również jako źródła ogrzewania.

   

  • 3 wpisy
  20 sierpnia 2014 11:34:29 CEST

  W przypadku gruntowej pompy ciepła chłodzenie odbywa się dzięki zainstalowanemu zaworowi 4-drogowemu. Za jego pomocą następuje odwrócenie cyklu grzewczego i tam gdzie był parowacz jest on teraz skraplaczem, a skraplacz jest parowaczem i całe ciepło z układu górnego źródła transportowane jest do obiegu dolnego źródła czyli glikolowego. Dzięki temu używając w domu aktywnej klimatyzacji pompy ciepła regenerujemy pośrednio dolne źródło.

   

  Natomiast w przypadku pompy powietrznej, wygląda podobnie, tylko, że w trybie grzania skraplaczem jest jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła wyposażona w wymiennik przypominający chłodnicę samochodową z wentylatorem. Wentylator wymusza przepływ powietrza przez wymiennik za pomocą którego pobierana jest energia cieplna z otoczenia.

   

  Warto pamiętać, że takie odwrócenie obiegu, co prawda regeneruje dolne źródło, ale nigdy nie zastąpi prawdziwej klimatyzacji.


  Ten wpis został zmieniony przez ntsenergy w 25 sierpnia 2014 10:58:49 CEST"
  • 210 wpisy
  27 sierpnia 2014 19:06:03 CEST
  pozwala nam za to utrzymać odpowiednią dla nas temperaturę latem na stałym poziomie, przy zdecydowanie niższych rachunkach za dajmy na to miesiąc pracy pompy i klimartyzacji
  • 597 wpisy
  29 sierpnia 2014 10:50:20 CEST
  truncate możesz rozwinąć wypowiedź?
 • 13 kwietnia 2015 18:59:38 CEST

  Wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń należy wykonywać z głową. Niestety na obecnym etapie najprostszym rozwiązaniem zamiast stosowania skomplikowanych przeróbek układu pompy ciepła jest montaż prostego klimatyzatora. Aby wykorzystywać pompę ciepła do chłodzenia dobrze zrealizowana przeróbka będzie nawet kilka razy droższa od prostej klimatyzacji która w gorące dni z pewnością obniży odczuwalnie temperaturę wewnątrz domu......

   

  Po dodatkowe informacje z zakresu energii odnawialnej zapraszam również na mojego bloga:


  Ten wpis został zmieniony przez solarid w 13 kwietnia 2015 19:01:33 CEST"
  • 597 wpisy
  15 kwietnia 2015 21:28:12 CEST
  Prawda. Jeżeli założymy że PC będzie oparta na centralnym źródle ciepła. Ciężko nazwać ją klimatyzacją a raczej chłodzeniem. Choć klima działa dokładnie na tej samej zasadzie co PC :)
  • 6 wpisy
  19 maja 2015 06:50:38 CEST

  ale jednak klimatyzacja do domu to klimatyzacja - chłodzi lepiej niz pompa. Kazda z tych instalacji ma jednak swoje plusy i minusy. Ja u siebie zdecydowalem sie jednak na kliatyzator fujitsu od klima-therm i nie zaluje. W lato jest niezastapiona

  • 42 wpisy
  10 lipca 2015 14:40:54 CEST

  Czy ktoś z tu obecnych, spotkał się z tego rodzaju system ? Warto inwestować w takie rzeczy? Naczytałem się w innych wątkach, o nieprzyjmnych zapachach z kanałów wentylacyjnych itp. Chciałbym unikąć takich sytuacji i szukam sprawdzonych rozwiązań. Za wszelkie informacje dziękuje.


  Ten wpis został zmieniony przez GucioW w 10 lipca 2015 14:44:34 CEST"
  • 597 wpisy
  11 lipca 2015 11:43:09 CEST
  Nie wiem dokładnie o co pytasz bo temat jest odnośnie pomp ciepła poprzednio zeszliśmy na klimę a ty mówisz o kanałach wentylacyjnych. Może załóż nowy temat.
  • 239 wpisy
  7 października 2015 15:36:33 CEST
  bierzecie pod uwagę fakt, że aby móc chłodzić latem, to musimy zdecydować się na ogrzewanie ścienne/ płaszczyznowe
  • 1 wpisy
  21 października 2015 09:22:26 CEST

  Tu jest dużo informacji na temat klimatyzacji i wentylacji: . Jak ktoś nie zna się na budownictwie powinien tu zajrzeć, znajdzie brakujące wyposażenie ;)


  Ten wpis został zmieniony przez maniek070990 w 21 października 2015 09:23:35 CEST"
 • 4 grudnia 2015 11:19:43 CET
  ntsenergy napisał/a:

   w przypadku pompy powietrznej, wygląda podobnie, tylko, że w trybie grzania skraplaczem jest jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła wyposażona w wymiennik przypominający chłodnicę samochodową z wentylatorem. Wentylator wymusza przepływ powietrza przez wymiennik za pomocą którego pobierana jest energia cieplna z otoczenia.

   

  Warto pamiętać, że takie odwrócenie obiegu, co prawda regeneruje dolne źródło, ale nigdy nie zastąpi prawdziwej klimatyzacji.

  Co do klimatyzacji/wentylacji pompą ciepła - wiele osób zastanawia się, czy jest to mozliwe. Jak wiadomo, budynki mieszkalne można wentylować grawitacyjnie lub za pomocą wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (np. rekuperatory) lub poprzez wentylację mechaniczną wyciągową. 

  Ostatnią z możliwości wykorzystujemy właśnie w pompach ciepła do przygotowania cwu. Wywiew powietrza z pomieszczeń jest wymuszony poprzez wentylator znajdujący się w pompie ciepła, natomiast nawiew powietrza z zewnątrz odbywa się podciśnieniowo poprzez nieszczelności (np. nawiewniki szczelinowe w oknach). Praca instalacji została przedstawiona na załączonej grafice.

  Wentylowanie budynku za pomocą pompy ciepła do cwu umożliwia odzysk części ciepła z powietrza wywiewanego, które byłoby tracone wymuszając ruch powietrza za pomocą zwykłego wentylatora wyciągowego. Odzysk ciepła jest jednak możliwy jedynie w czasie podgrzewu wody w zasobniku, przez resztę czasu instalacja wentylacji będzie pracowała bez odzysku ciepła. Zakładając, że użytkownicy będą zużywali dziennie 250 litrów ciepłej wody o temp. 40°C to instalacja wentylacji będzie pracowała z odzyskiem ciepła przez ponad 5 godzin na dobę.

   

  • 597 wpisy
  13 grudnia 2015 20:59:09 CET
  Konsultancie drogi nie masz zielonego pojęcia o prawie budowlanym a już żadne o wentylacji więc nie pisz głupot na kolejnym forum bo ludziom takie koncerny jak twój mieszają w głowie potem mają problemy z odbiorami domu a my instalatorzy musimy wasze poronione wymysły prostować.
  • 103 wpisy
  18 grudnia 2016 21:39:41 CET
  Witam,

  Znacznie lepiej zastosować pompę ciepła wyposażoną w zawór 4-drogowy do ogrzewania oraz chłodzenia budynku. Będzie ona współpracowała z instalacją ogrzewania podłogowego lub z klimakonwektorami. Przy okazji jeżeli zastanawiają się Państwo nad wyborem sprawdzonej pompy ciepła, proponuję zapoznać się z ofertą marki Buderus, która posiada zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm. Ceny katalogowe produktów marki Buderus dostępne są na stronie internetowej:
  Wykonanie odwiertów dolnego źródła ciepła może zostać wykonane przez firmję wiertniczą współpracującą z autoryzowanymi instalatorami naszej marki. Polecam kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem pod numerem infolinii: 801 777 008..
  Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
  Pozdrawiam,
  ________________________________
  Konsultant marki Buderus
  • 597 wpisy
  15 lutego 2017 05:45:12 CET

  Trzeba tylko podkreślić CHŁODZENIA a nie KLIMATYZOWANIA żeby klient nie był rozczarowany.

  • 103 wpisy
  1 marca 2017 11:55:54 CET
  Panie Bolesławie,

  Dokładnie. Poprzez zastosowanie pompy ciepła nigdy nie osiągniemy efektu klimatyzacji, jedynie możemy uzyskać funkcję chłodzenia w sezonie letnim. W zależności od rodzaju podłogi oraz rozmieszczenia rur wydajność chłodnicza podłogi może wynosić 20-40 W/m2. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu systemu regulacji zabezpieczającego przed obniżeniem się temperatury rur poniżej temperatury punktu rosy, ponieważ będzie wtedy zachodziło zjawisko wykraplania się pary wodnej z powietrza.
  Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
  Pozdrawiam,
  ________________________________
  Konsultant marki Buderus
  • 7 wpisy
  29 maja 2017 09:34:43 CEST
  Obecnie istnieją rozwiązania, które umożliwiają połączenie wszystkich tych elementów. Świetnym przykładem jest chociażby system Feelco, który pojawił się u nas stosunkowo niedawno. Częściej wykorzystywany był on za oceanem i sprawdził się on tam znakomicie. Feelco to ogrzewanie nadmuchowe nowej generacji i za jego pomocą możliwe jest połączenie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy – zarówno na montażu systemu jak i jego dalszej eksploatacji. Warto więc zastanowić się nad tym, by zamontować taki system u siebie, szczególnie jeśli planujemy budowę domu.
  • 239 wpisy
  22 sierpnia 2017 11:32:22 CEST
  Bolas napisał/a:

  Trzeba tylko podkreślić CHŁODZENIA a nie KLIMATYZOWANIA żeby klient nie był rozczarowany.

  tak, chłodzenia, które jest zdecydowanie tańsze, a i tak jest w stanie obniżyć temperaturę w domu latem nawet o 10 stopni

  • 210 wpisy
  10 października 2017 16:04:59 CEST
  drumcode napisał/a:
  chłodzenia pasywne pompą ciepła bardziej efektowne jest w momencie, gdy poza ogrzewaniem podłogowym zastosujemy płaszczyznowe (taka podłogówka w ścianie)

  Do pracy w takim trybie przystosowana jest większość systemów grzewczych z gruntową pompą ciepła Vikersonn i jest to powszechnie spotykany wariant chłodzenia płaszczyznowego.

  • 239 wpisy
  27 października 2017 15:53:42 CEST

  chłodzenia pasywne pompą ciepła bardziej efektowne jest w momencie, gdy poza ogrzewaniem podłogowym zastosujemy płaszczyznowe (taka podłogówka w ścianie)

  • 103 wpisy
  2 listopada 2017 10:40:00 CET
  Witam,

  Nawiązując do tematu na forum odnośnie wyboru sprawdzonej powietrznej pompy ciepła, zachęcam do zapoznania się z naszą nową powietrzną pompą ciepła Logatherm WLW196i AR. Jest to urządzenie najwyższej klasy zarówno pod kątem rozwiązań technicznych, jak i wyglądu. Jednostka wewnętrzna cechuje się nowoczesnym wyglądem. Współczynnik COP > 4,0, przy temperaturze zewnętrznej, co gwarantuje niskie koszty eksploatacyjne przez cały sezon grzewczy. Dzięki modulacji mocy grzewczej nie wymagane jest stosowanie bufora. Pompa cechuje się cichą pracą poniżej 40dB(A).
  Bardziej szczegółowe informacje o pompie ciepłą dostępne są na stronie internetowej:
  W razie pytań chętnie pomogę.
  Pozdrawiam,
  ________________________________
  Konsultant marki Buderus
  • 6 wpisy
  6 listopada 2017 09:49:50 CET
  Akurat jeżeli chodzi o wybór klimatyzacji do naszego domu, to chętnie pomożemy i doradzimy ponieważ zajmujemy się tym na co dzień.
  • 80 wpisy
  8 listopada 2017 22:24:58 CET

  jeśli masz pompę ciepła to klimatyzacja nie jest specjalnie potrzebna. Lepiej zainwestować w lepszą pompę albo rekuperator.

  • 239 wpisy
  17 listopada 2017 10:28:28 CET
  no niekoniecznie - sama pompa ciepła nie da Ci efektu chłodzenia. musisz wyposażyć ją w opcję chłodzenia pasywnego, która jest możliwa przy gruntowych (solanka/woda) i wodnych (woda/woda) pompach ciepła.
  • 103 wpisy
  30 listopada 2017 13:33:04 CET
  Witam,

  To prawda. Istotną zaletą zarówno gruntowej, jak i powietrznej pompy ciepła, jest możliwość jej rewersyjnej pracy, która pozwala również na chłodzenie budynku w sezonie letnim. Pozwala to na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych na zakup i montaż klimatyzatora przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu w pomieszczeniu. Sam koszt chłodzenia budynku za pomocą pompy ciepła jest porównywalny z kosztem chłodzenia budynku klimatyzatorem ściennym.
  W przypadku gruntowej pompy ciepła istnieje możliwość chłodzenia pasywnego, gdy nie pracuje sprężarka.
  Pozdrawiam,
  ________________________________
  Konsultant marki Buderus

Szybka Odpowiedź