Forum Budowlane » Instalacja wentylacji i klimatyzacji

Zimny pion wentylacyjny

  • 2 wpisy
  22 maja 2008 11:47:59 CEST
  W budynku w którym mieszkamy jest wentylacja grawitacyjna. W kuchni i w łazięce są kratki wentylacyjne podłączone do pionów wentylacyjnych. Większość lokatorów ma wymienione okna na plastikowe.
  Nasze mieszkanie znajduje się na ostatnim (3) piętrze i mamy problem z zimnym pionem wentylacyjnym w kuchni. Zauważylismy ruch powietrza pomiędzy pionami (na zmianę z jednego pionu nawiewa zimne powietrze a drugim jest wyciągane). Prawdopodobnie w lokalach na niższych piętrach jest taki sam problem ( całe sciany pionu wentylacyjnego są bardzo zimne), na to samo skarzą się inni ólota rozważa zamontowanie na wylotach pionów wentylacyjnych nasad kominowych, które miałyby zapobiegać nawiewaniu zimnego powietrza do mieszkań. Ze względu na brak środków finasowych prace te mogą być wykonane dopiero za kilka lat.
  1. Czy zamontowanie nasad kominowych rozwiąże problem nawiewania zimnego powierza i zimnej ściany pionu wentylacyjnego?
  2. Czy zamontowanie tylko w naszym mieszkaniu nawiewnika w oknie kuchennym rozwiąże ten problem?
  3. Jeśli byśmy się zdecydowali na ocieplenie pionu wentylacyjnego od wewnątrz to w jaki sposób i w jakiej technologii ( materiały, grubość) powinniśmy to wykonać? (ponieważ pion ten jest w kuchni chcemy go wyłożyć w całości glazurą)
  4. Czy na wykonanie tych prac potrzebna jest zgoda (kogo?), plan?

  Bardzo prosimy o odpowiedz lub o podpowiedzenie do kogo moglibyśmy zwrócć się o konsultacje.
  • 10 wpisy
  26 maja 2008 22:17:27 CEST
  Nasadki wyciągowe pomogą w wentylacji pomieszczeń.Przyczyną napływu zewnętrznego powietrza jest szczelność ży rozszczelniać okna i wietrzyć żna zamontować elektryczny wyciąg w otworze wentylacyjnym łazienki i wyciąg kuchenny w kuchni co zapewni dobrą wentylację tych pomieszczeń.
  • 488 wpisy
  27 maja 2008 15:19:28 CEST
  Hola, hola! Złota rączka nie doradzaj, jak nie masz pojęcia o wentylacji.
  Prawdą jest, że przyczyną mogą być szczelne okna. Jeśli są takowe, należy zamontować w nich nawiewniki. Jeśli nie są, trzeba zbadać jaka jest przyczyna wadliwej pracy wentylacji. Montowanie wentylatorków w kanałach wentylacyjnych jest uzależnione od istnienia piecyków i kuchenek gazowych. Tu nie ma dowolności. Można nieźle zaszkodzić.
  Co do nasad wentylacyjnych. Mogą pomóc, jeśli w oknach jest wentylacja. Ich koszt jest niewielki, więc o jakie zwlekanie na lata chodzi? Ocieplanie kanałów wentylacyjnych nie ma sensu. Przyczyną ich wyziębienia jest właśnie odwrotny ciąg w kanałach i należy to wyeliminować, a nie kombinować. Od tego są specjalisci, żeby wszelkie problemy rozwiązywać - ale z głową, a nie metodą kolejnych prób.
  Napisz do administracji żądanie o niezwłoczne usunięcie wad wentylacji i podaj termin, np. 14 dni. Uprzedź, jeśli w tym terminie nie podejmą działań, zlecisz ten temat specjaliście a kosztami obciążysz administrację. Nie masz innego wyjścia. Jeśli administracja nie pokryje kosztów ekspertyzy, podasz ich do sądu i wygrasz, bo musisz.

  Sam nic nie kombinuj, bo wtedy przegrasz w sądzie. I żadnych wentylatorków, bo otrzymasz surową karę - zgodnie z prawem. Nota bene, Złota rączka też powinien otrzymać karę za namawianie do przestępstwa.

  Pozdrawiam,
  • 10 wpisy
  11 czerwca 2008 11:47:11 CEST
  Zdecyduj się czy hola ,hola czy może ,,prawdą jest".Powtórzyłeś moje zalecenia dodając sensownie od siebie bezsens ocieplenia o wydżwięku pozytywnym jest lepsza niż krytykanctwo. :razz:
  • 488 wpisy
  16 czerwca 2008 01:13:16 CEST
  Jeśli czytasz wybiórczo, to powtarzam akapit, który przeoczyłeś:
  Montowanie wentylatorków w kanałach wentylacyjnych jest uzależnione od istnienia piecyków i kuchenek gazowych. Tu nie ma dowolności. Można nieźle zaszkodzić.[/quote:4a772f08c0].
  Jeśli nadal nie wiesz o czym piszę, to daj spokój z poradami.
  • 10 wpisy
  6 września 2010 23:08:47 CEST
  Dobrą wentylację można także zapewnić bez podłączenia do elektryki,wystarczy znaleźć tylko dobrą i profesjonalna firmę która się tym zajmie. My wykonujemy właśnie takie instalacje wentylacyjne.
  • 488 wpisy
  6 września 2010 23:25:56 CEST

  To jest pójście na skróty! Do profesjonalnego wykonawcy należy ściśle trzymać się projektu, a do inwestora należy zadbać o projekt a nie oddanie władania "fachowcom" i improwizowanie.

  • 6 wpisy
  6 stycznia 2011 14:17:49 CET

  Aby była cofka w wentylacji, musi być podciśnienie, czyli np wentylacja łazience czy okap wyrzuca powietrze a ze względu na brak dopływu powietrza tworzy sie w mieszkaniu podciśnienie. Powietrze szuka sobie najłatwiejszej drogi i tą drogą jest kratka w kuchni.

Szybka Odpowiedź